gov.ua Державні сайти України
Пошук

Стали відомі обставини нещасного випадку з працівниками ТОВ «Суми-Сервіс-Буд»

14 січня 2020

Комісія, утворена наказом Управління Держпраці у Сумській області провела спеціальне розслідування групового нещасного випадку, який стався з працівниками ТОВ «Суми-Сервіс-Буд». Відповідно до висновків комісії основною причиною настання трагедії є недодержання вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт на висоті. Встановлено відповідальних за допущення порушень осіб, а саме, це: директор ТОВ «Суми-Сервіс-Буд», інженер з охорони праці, виконроб товариства.

На виконання вимог п.47 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві примірник матеріалів спеціального розслідування направлено до слідчого відділення Тростянецького ВП Охтирського ВП ГУНП у Сумській області для долучення до матеріалів кримінального провадження за ч.1 статті 272 Кримінального кодексу України.

Основним видом діяльності підприємства згідно з КВЕД є будівництво житлових та нежитлових будівель. Підприємство має дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, строк дії якого  до 14.01.2023 року; подало до Управління Держпраці у Сумській області декларацію відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на виконання робіт на висоті, зареєстрована 29.01.2015 року. Чисельність працюючих на підприємстві 31 особа, з них 8 жінок. Кількість осіб, що залучаються до проведення робіт підвищеної небезпеки – 4 чоловіка.

Нагадаємо, нещасний випадок стався 23 серпня 2019 року на території, що прилягає до складу технічних матеріалів ПрАТ «Монделіс Україна», розташованої у місті Тростянець Сумської області. У результаті трагедії постраждали двоє працівників: монтажник систем вентиляції та кондиціонування повітря ТОВ «Суми-Сервіс-Буд» і монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій цього ж товариства.

Як стало відомо у ході розслідування згідно з укладеним між ТОВ «Суми-Сервіс-Буд» (Виконавець) та ПрАТ «Монделіс Україна» (Замовник) договору Виконавець зобов’язався виконати роботи по заміні каркасного тентового накриття споруди та провести роботи по реконструкції накриття на території ПрАТ «Монделіс Україна».

Станом на дату настання групового нещасного випадку виконання робіт визначених договором вже завершувалося, залишилося лише демонтувати металеві упори, що примикали до складу технічних матеріалів фабрики. Їх виконання передбачало проведення робіт на висоті. Наказом по товариству відповідальним за виконання робіт на висоті на об’єктах будівництва у м. Тростянці Сумської області був призначений  виконроб товариства. До зазначених робіт залучалися два працівники ТОВ.

По завершенню підготовчого етапу, зі слів монтажника систем вентиляції, кондиціонування повітря, пневмотранспорту і аспірації ТОВ «Суми-Сервіс-Буд» він «…піднявся по «лесам» на висоту близько 6 м та почав зверху «болгаркою» різати металевий кутник». Після цього конструкція стала хилитися донизу та під власною вагою потягнула за собою вишку «Вертикаль-04», яка будучи встановлена на похилій поверхні та не закріплена відповідно до вимог «Руководства по эксплуатации вышки ремонтной «Вертикаль-ХХ», почала падати на землю. Під час падіння вишки працівник встиг відкинути у сторону «болгарку» та разом із пересувним риштуванням, до якого був пристебнутий запобіжним поясом, впав на землю, де перебував другий працівник, який теж постраждав. Чоловіки отримали тяжкі травми, зокрема, чисельні переломи, травматичний шок I-II ст.

Зважаючи на основну причину настання трагедії, у ході спеціального розслідування нещасного випадку встановлені порушення з охорони праці, допущені відповідальними посадовими особами товариства, що призвели до травмування працівників. Порушено вимоги Закону України «Про охорони праці», Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, Систем стандартів безпеки праці, охорони праці і промислової безпеки у будівництві, «Руководства по эксплуатации вышки ремонтной «Вертикаль-ХХ», Типового Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці. Зокрема, не забезпечено контроль за дотриманням норм та правил з охорони праці під час проведення робіт з підвищеною небезпекою – не видано припис на заборону і не заборонено застосування у роботі вишки ремонтної та запобіжного поясу, які не пройшли необхідні випробування. Не проведено повторний інструктаж з питань охорони праці робітникам, що залучалися до робіт підвищеної небезпеки, а також не забезпечено своєчасне проходження потерпілими обов’язкового попереднього медичного огляду. Допущено до робіт з електроінструментом на висоті працівника без наявності в нього II і вище групи з електронебезпеки.

Таким чином, слід зробити висновок про те, що недбалість керівників та відповідальних за безпеку праці на підприємстві осіб призвела до травмування, втрати здоров’я працівниками. Створення безпечних умов праці – це один із основних обов’язків кожного роботодавця. Не варто брати на себе відповідальність за чуже життя, краще подбати про вдосконалення системи охорони праці на виробництві. Також, не можна забувати і про особисту обережність та дотримання правил охорони праці самими працівниками.