gov.ua Державні сайти України
Пошук

Херсонщина: що треба знати про договір аутстафінгу?

14 січня 2020

До спеціалістів ГУ Держпраці у Херсонській області надійшло звернення робітника, який відпрацювавши у фізичної особи-підприємця два місяці, не отримав ні заробітної плати, ні остаточного розрахунку при звільненні, ні трудової книжки. У чому ж може бути справа?

Сьогодні на кожному кроці можна побачити оголошення про найм працівників будь-якої кваліфікації та обіцянки гідної заробітної плати. Радісний здобувач біжить до роботодавця і щиро вірить йому, не дивлячись документи, які підписує, а частіше і не надто вникає, на яке підприємство, або до якої фізичної особи-підприємця він наймається.

На ринку праці з’явилися різного роду посередники та фірми, які працюють за договорами аутстафінгу. Що ж таке аутстафінг? Аутстафінг – це виведення працівників за межі штату підприємства. Тобто, працівник наймається, або продовжує працювати в одній компанії чи фірмі, а числиться у штаті іншої – так названої компанії-аутстафера. Відповідно, виведений за штат персонал (працівники цехів, бухгалтерія і секретаріат, IT-персонал тощо) укладає трудові договори не з суб’єктом, на якого безпосередньо працює, а з відповідною організацією-аутстафером. Зі свого боку, компанія-аутстафер, оформляючи до штату працівників, бере на себе зобов’язання по укладенню трудових відносин, веденню кадрового діловодства, нарахуванню і виплаті заробітної плати та всіх установлених законодавством податків і зборів.

Як приклад – з розгляду заяв працівників, які потрапили у халепу: їх найняли підприємці, які користуються послугами компанії-посередника по договору аутстафінга.

Спочатку, з потенційним працівником зустрічається представник компанії-аутстафінга, або сам роботодавець та пропонують написати заяву про прийняття на роботу.

Зверніть увагу: відповідно до ст.24 КЗпПУ працівник не може бути допущений до роботи без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника. Працівник має ознайомитися із наказом про його прийняття під підпис. Отже, однієї заяви від працівника недостатньо!

У нашому випадку, на ім’я директора фірми-аутстафера, яка знаходиться за межами України і є нерезидентом, здобувач написав заяву про прийняття його на роботу. А з допомогою фірми посередника, яка співпрацює з фізичною особою-підприємцем – по договору аутстафінгу, здобувач став найманим працівником – його прийняли на посаду менеджера фірми, яка знаходиться за кордоном. Пропрацювавши два місяці на посаді менеджера, працівник не отримав обіцяної заробітної плати, а вирішивши звільнитися – й остаточного розрахунку з ним не провели, не кажучи вже про те, що ніяких записів у трудовій книжці теж не було, а це, в свою чергу, призводить до відсутності страхового внеску.

Тепер працівник лише у суді може довести факт перебування у трудових відносинах із певним підприємством. І саме від рішення суду залежатиме, отримає він зароблені кошти чи ні.

Довідка: згідно з Кодексом законів про працю України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

ГУ Держпраці у Херсонській області рекомендує шукачам роботи більш ретельно вивчати документи, які вони підписують при оформленні, а з метою підтвердження свого страхового стажу, звертатися за довідкою про отримані доходи до органів Пенсійного фонду або Державної податкової служби.