gov.ua Державні сайти України
Пошук

На колегії Управління Держпраці в Житомирській області розглянули результати розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком у ПАТ «Бердичівський машинобудівний завод «Прогрес»

26 березня 2018

На засіданні колегії Управління Держпраці в Житомирській області члени колегії, посадовці Управління Держпраці та запрошені представники соціальних партнерів проаналізували стан виробничого травматизму на підприємствах Житомирщини у 2017 році, визначили найбільш травмонебезпечні галузі економіки в регіоні та розглянули причини настання нещасних випадків. Особливу увагу учасники колегії приділили результатам спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельним та тяжким наслідком, що стався з електрозварниками Бердичівського машинобудівного заводу «Прогрес».

«У минулому році на підприємствах Житомирщини було травмовано 109 осіб. Найбільш травмонебезпечними галузями економіки в області у 2017 році стали соціально-культурна сфера, а також будівельна галузь та промисловість будівельних матеріалів», – зазначив начальник Управління Держпраці в Житомирській області Сергій Сечін.

З початку 2018 року Управлінням Держпраці в Житомирській області зареєстровано вже 5 смертельних випадків, пов’язаних з виробництвом.

Ці факти свідчать про наявність недоліків в організації охорони праці на підприємствах області, невиконання роботодавцями своїх обов’язків, передбачених законодавством, щодо створення належних, безпечних і здорових умов праці. Вплинув на ситуацію і мораторій на проведення перевірок умов праці у сфері промислової безпеки та охорони праці.

«Подібна тенденція спостерігається не лише на Житомирщині, а загалом в Україні. З початку 2018 року кількість нещасних випадків зі смертельними наслідками зросла на 50%. Не випадково 15 лютого Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді законопроект про зміни до законів щодо створення належних, безпечних і здорових умов праці  №8045. Законопроект передбачає зняття мораторію на перевірки підприємств у контексті дотримання законодавства з охорони і гігієни праці та гірничого нагляду, а також виконання вимог низки міжнародних договорів», – зазначив голова колегії Сергій Сечін.

Під час колегії детально обговорили обставини та причини нещасного випадку, що трапився у ПАТ «Бердичівський машинобудівний завод «Прогрес» 23 січня 2018 року, і в якому внаслідок порушення технологічного процесу, невиконання вимог інструкцій з охорони праці, невиконання посадових обов’язків один електрозварник заводу загинув на місці події, інший – отримав травми різного ступеня тяжкості.

У своєму виступі завідувач сектору розслідування, аналізу, обліку аварій і виробничого травматизму  Микола Павлюк нагадав, за яких обставин стався нещасний випадок. Працівники заводу «Прогрес» виконували зварювальні роботи стінки металоконструкції вагою близько трьох тонн, підіймаючи її періодично за допомогою мостового крану. Конструкція перебувала у нестійкому стані та вертикальному положенні. Під час чергового підйому металоконструкція раптово похитнулася і впала на працівників.

До участі у засіданні колегії запросили генерального директора ПАТ «Бердичівський машинобудівний завод «Прогрес» Ігоря Щесняка, який поінформував про вжиті заходи щодо усунення причин настання нещасного випадку.

Ігор Щесняк зазначив, що усі запропоновані комісією зі спеціального розслідування заходи щодо запобігання виникненню подібних нещасних випадків надалі підприємство виконало у повному обсязі. Зокрема, з працівниками заводу проведено позапланові навчання та інструктажі з охорони праці, внесено необхідні зміни до інструкцій з техніки безпеки та низки інших документів заводу, притягнуто до дисціплінарної відповідальності винних осіб, надано допомогу родині загиблого. За словами генерального директора, завод працює на повну потужність, немає заборгованості ні по податках, ні по заробітній платі. Єдиною проблемою залишається відсутність кваліфікованих кадрів, проте підприємство працює у цьому напрямку, заохочує молодих спеціалістів підвищеною заробітною платою та наданням для іногородніх фахівців житла у гуртожитку.

Члени колегії взяли до уваги вжиті заходи, однак погодилися з рішенням комісії зі спеціального розслідування і визнали роботу підприємства на момент настання нещасного випадку  незадовільною у частині функціонування системи управління охороною праці. 

Колегія зобов’язала керівництво ПАТ «Бердичівський машинобудівний завод «Прогрес» посилити контроль за додержанням кожним працівником вимог нормативно-правових актів з охорони праці, підвищити особисту відповідальність кожного працівника, особливо тих, хто виконує роботи підвищеної небезпеки.

Учасники засідання заслухали також звіти про результати роботи у 2017 році щодо організації нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, з охорони праці, стану правової та позовної роботи, а також щодо запобігання і протидії корупції в Управлінні Держпраці.