gov.ua Державні сайти України
Пошук

Херсонщина: роботодавцям Нововоронцовського району роз’яснено норми законодавства щодо працевлаштування дітей

06 серпня 2019

На базі Нововоронцовської районної філії Херсонського обласного центру зайнятості, за участі головного державного інспектора відділу з питань дотримання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління з питань праці Аліни Байрак, відбувся семінар для роботодавців Нововоронцовського району на тему «Праця дітей».

Під час заходу фахівець роз’яснила присутнім про норми законодавства, яких має дотримуватись роботодавець при прийнятті дітей на роботу, а саме інспектор розповіла, що прийняття на роботу дітей віком молодше шістнадцяти років законодавством про працю не допускається. Водночас за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років.

В ході семінару також було звернено увагу, що для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час після досягнення ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

Кожен роботодавець, у якого працюють діти має вести їх спеціальний облік із зазначенням дати їх народження.

Також фахівець наголосила, що забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах. Забороняється також залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

На роботу діти можуть бути прийняті лише після попереднього медичного огляду. При цьому діти не можуть працювати вночі, у вихідні дні та надурочно.

Крім того, увагу присутніх було звернуто на тривалість робочого часу для дітей, яка залежить від їх віку і встановлена для дітей віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень, для дітей віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень.

Для робітників віком до вісімнадцяти років норми виробітку встановлюються виходячи з норм виробітку для дорослих робітників пропорційно скороченому робочому часу для осіб, що не досягли вісімнадцяти років.

Заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

Праця працівників молодше вісімнадцяти років, допущених до відрядних робіт, оплачується за відрядними розцінками, встановленими для дорослих працівників, з доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників.

Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, проводиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

Тривалість щорічної відпустки, що надається працівникам віком до вісімнадцяти років, становить 31 календарний день. Зазначена відпустка надається у перший рік роботи за заявою особи у зручний для неї час до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі чи організації.

По завершенню семінару представник ГУ в Херсонській області Держпраці Аліна Байрак розповіла про негативні наслідки нелегальної праці та закликала роботодавців офіційно приймати на роботу працівників та укладати з ними трудові договори.