gov.ua Державні сайти України
Пошук

Яка відповідальність передбачена за не здійснення компенсації за роботу у вихідний день?

Відповідно до ст. 72 КЗпП України робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.

Розглянемо перший варіант коли сторони дійшли згоди щодо надання іншого дня відпочинку за умови роботи в вихідний день, проте роботодавець порушив дану норму закону. В такому випадку, тільки у разі виконання припису центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та усунення виявлених порушень, у визначені приписом строки (далі – припис) заходи щодо притягнення до відповідальності не застосовуються. При цьому, якщо припис про усунення виявлених порушень виданий інспектором праці не виконаний – застосовуватимуться фінансові санкції передбачені абз. 9 ч. 2 ст. 265 КЗпП України, у розмірі мінімальної заробітної плати. Крім того, вчинення порушення, повторно протягом року з дня виявлення порушення – у двократному розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення.

Другий варіант, якщо сторони дійшли згоди компенсувати роботу в вихідний день у грошовій формі у подвійному розмірі, і роботодавець порушує норми вимог ст. 72, ст. 107 КЗпП України, тоді, відповідно до ч.7 ст. 265 КЗпП України у разі виконання припису у визначені строки заходи щодо притягнення до відповідальності не застосовуються. Проте, якщо припис буде не виконаний – застосовуватимуться фінансові санкції передбачені абз. 5 ч. 2 ст. 265 КЗпП України, а саме, у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

Водночас, звертаємо увагу на те, що у разі сплати юридичною особою або фізичною особою – підприємцем, яка використовує найману працю, 50 відсотків розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вручення постанови про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про працю, передбаченого цією статтею, така постанова вважається виконаною.

Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю згідно з вимогами ч. 10 ст. 265 КЗпП України.

Також, за порушення вимог статті 72 КЗпП України передбачена адміністративна відповідальність, яка визначена ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.