gov.ua Державні сайти України
Пошук

Черкащина: суд визнав правомірною постанову про накладення штрафу понад 500 тисяч гривень

04 листопада 2019

Посадовими особами Управління Держпраці у Черкаській області проведено інспекційне відвідування ТОВ «ТЕП ТРАНСКО» з питань оформлення трудових відносин. В ході контролюючого заходу встановлено допуск товариством до роботи чотирьох працівників без оформлення трудових договорів.

Постановою Управління на ТОВ «ТЕП ТРАНСКО» накладено штраф у розмірі 500 760 гривень на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України).

Суб’єкт господарювання не погодився з правомірністю вказаної постанови та звернувся до суду з позовною заявою про її скасування. Позовні вимоги обґрунтовував тим, що товариство перебуває з вказаними особами не у трудових, а в цивільно-правових відносинах відповідно до укладених між ними цивільно-правових договорів на виконання робіт (послуг) вантажників.

Дослідивши обставини справи, Черкаський окружний адміністративний суд дійшов висновку, що відносини між позивачем та фізичними особами мають ознаки трудових. З огляду на це, суд визнав обґрунтованими доводи Управління про порушення позивачем у спірних правовідносинах вимог ст. 24 КЗпП України, та зазначив, що передбачений Кодексом законів про працю України штраф у розмірі 120 мінімальних заробітних плат за допуск позивачем осіб до роботи без оформлення трудового договору застосований до позивача правомірно. Тож, 09.08.2019 судом першої інстанції ухвалено рішення, яким у задоволенні позову ТОВ «ТЕП ТРАНСКО» відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням Черкаського окружного адміністративного суду, ТОВ «ТЕП ТРАНСКО» подало апеляційну скаргу до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Під час розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції встановив, що предметом укладених позивачем з фізичними особами цивільно-правових договорів є процес праці, а не її кінцевий результат. Також у договорах не визначено обсягу виконуваної роботи, завдань, строків і термінів. Оплата за виконану роботу здійснювалась з розрахунку кількості відпрацьованих днів, а не обсягу виконаної роботи. На виконавців за договорами покладався обов’язок дотримуватись правил техніки безпеки та охорони праці під час виконання робіт вантажників. Фізичні особи самостійно не організовували роботу, виконували її не на власний ризик та розсуд, а підпорядковувалися товариству.

З огляду на вказане, суд апеляційної інстанції погодився з висновком Черкаського окружного адміністративного суду, що цивільно-правові договори, укладені позивачем з фізичними особами, мають ознаки трудового характеру. Тож, 15.10.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив постанову, якою апеляційну скаргу ТОВ «ТЕП ТРАНСКО» залишив без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін.

У постанові від 15.10.2019 суд апеляційної інстанції зауважив, що за наявності ознак, притаманних трудовим відносинам, слід укладати саме трудовий договір.

Тексти судових рішень доступні за посиланнями:

– рішення Черкаського окружного адміністративного суду http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/83546269

– постанова Шостого апеляційного адміністративного суду http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/84952839