Хмельниччина: фахівці Управління проконтролювали стан охорони праці на будівельних майданчиках
11 вересня 2019Фахівці відділу нагляду в будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв`язку Управління Держпраці у Хмельницькій області взяли участь в практичному семінарі щодо стану дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці на будівельних майданчиках ТОВ «Будівельна компанія «Нова Будова», ТОВ «Будівельна компанія «Нова Будова-2012» (м. Кам’янець-Подільський ).
Під час теоретичної частини семінару наголошено на вимогах безпеки під час виконання робіт на висоті. Зокрема, до виконання робіт на висоті можуть допускатися особи не молодше 18 років, які пройшли професійних добір відповідно до Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі та які пройшли медичний огляд відповідно до вимог Положення про медичний огляд працівників певних категорій.
Для створення безпечних умов під час виконання робіт на висоті необхідно: забезпечити наявність, міцність і стійкість огороджень, риштувань, настилів, драбин тощо; забезпечити працівників необхідними засобами захисту та використовувати їх за призначенням; застосовувати технічно справні машини, механізми і пристрої, укомплектовані необхідною технічною документацією; забезпечити необхідну освітленість на робочих місцях та безпечні проходи до них; ураховувати метеорологічні умови, а також стан здоров’я працівників, які виконують роботи на висоті.
Усі працівники повинні проходити на підприємстві навчання у формі інструктажів з питань охорони праці, першої допомоги потерпілим, правил поведінки та дій у разі виникнення аварійних ситуацій. Працівники, які суміщають професії (в тому числі працівники комплексних бригад), проходять інструктажі як з їх основних професій, так і з професій за сумісництвом. Питання щодо забезпечення здорових і безпечних умов праці вирішується також при проектуванні будівельного генерального плану. Детальні питання безпеки праці розробляються в технологічних картах на всі будівельно-монтажні роботи: земляні, цегляні, залізобетонні, монтажні, електромонтажні, санітарно-технічні, оздоблювальні, навантажувально-розвантажувальні, транспортні. Всі рішення щодо виконання робіт, які передбачають безпечність і повністю виключають елемент ризику при виконанні робочої операції відображаються в складових частинах технологічної карти.
Наголошено, що правильна організація будівельного майданчика і створення безпечних умов роботи є першочерговим етапом здійснення будівництва будь-якого об’єкту і однією з передумов зниження виробничого травматизму і професійних захворювань працюючих.
Не потрібно забувати, що одним із факторів зниження виробничого травматизму є правильне освітлення будмайданчиків і рівномірний розподіл світлового потоку по робочих місцях, проходах, проїздах, у місцях складування, біля санітарно-побутових приміщень, у будівлях, при земляних роботах.
Звернуто увагу на причини травматизму при виконанні вантажно-розвантажувальних робіт, а саме: падіння вантажів при їх переміщенні, неправильне кріплення вантажів на транспортних засобах, порушення правил експлуатації будівельних машин, відсутність або не використання засобів індивідуального захисту, недостатня освітленість робочих місць і ділянок складування в нічний час, виконання такелажних робіт непідготовленими робітниками.
На завершення заходу посадові особи Управління відвідали будівельні майданчики відповіли на запитання присутніх, надали роз’яснення і практичні рекомендації з питань безпечного ведення робіт фахівцям підприємства.
За результатами обговорення були запропоновані відповідні рішення, спрямовані на підвищення рівня безпеки умов праці працюючих на будівельних майданчиках, а саме: здійснювати постійний контроль за станом охорони праці та трудовою дисципліною на виробничих об’єктах, будівельних майданчиках; контролювати проведення щорічного навчання з питань охорони праці та безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки; забезпечити відповідно до норм видачу спецодягу, ЗІЗ, мийних та знешкоджуючих засобів для працівників; контролювати проведення періодичних медичних оглядів працівників; забезпечити наявність, міцність і стійкість огороджень, риштувань, настилів, драбин тощо; застосовувати технічно справні машини, механізми і пристрої, укомплектовані необхідною технічною документацією; забезпечити завчасне проведення технічних оглядів та експертних обстежень машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; забезпечити необхідну освітленість на робочих місцях та безпечні проходи до них тощо.