Рівне-Київ: під час онлайн-прийому до фахівців Держпраці звернулися представники деревообробної галузі та зв’язку області
22 серпня 2019У форматі онлайн вже вчетверте відбувся прийом жителів Рівненщини фахівцями Держпраці. Щоб отримати відповіді з Києва на актуальні запитання, до Управління Держпраці у Рівненській області завітали представники ТОВ «ОЛІСМА» та Рівненської філії ПАТ «Укртелеком».
Так, представник одного з флагманів деревообробної промисловості Рівненщини – ТОВ «ОЛІСМА», начальник відділу охорони праці Володимир Галайко звернувся із запитанням: Чи планується переведення технологічного устаткування деревообробної промисловості з переліку, яким вимагається отримання дозволу, у перелік на експлуатацію на підставі декларації, так як зробили з обладнанням для легкої та текстильної промисловості у зв’язку тим, що дане обладнання становить таку ж загрозу як і обладнання легкої і текстильної промисловості та металообробні верстати, які не відносяться до переліку та у зв’язку з оголошеними раніше планами по дерегуляції?
Відповідь на питання надав заступник начальника відділу нагляду в АПК та СКС Державної служби України з питань праці Максим Тягай. Посадовець поінформував, що за останні роки виробничий травматизм у цій галузі перебуває на досить високому рівні, а саме: у 2017 році травмовано – 76 працівників, у 2018 році травмовано – 67 працівників.
Основними факторами травмування працівників на вказаних виробництвах є технологічне обладнання, дія рухомих частин, ураження струмом тощо.
Відповідно до пункту 4.21 ДСТУ 2293-14 «Охорона праці. Терміни та визначення основних понять» до промислової продукції підвищеної небезпеки належать: продукція виробничо-технічної призначення, яку характеризує пiдвищений ризик виникнення аварій, пожеж, загрози життю та заподіяння шкоди.
Так як, технологічне устаткування деревообробної промисловості має досить високий ступінь виникнення відповідно аварій, пожеж, загрози життю та заподіяння шкоди, тому для експлуатації устаткування деревообробної промисловості потрібно отримувати відповідний дозвіл згідно з постанови КМУ від 26.10.2011 №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» (далі – постанова КМУ).
Разом з цим інформуємо, що під час перегляду (внесенні змін) до постанови КМУ, буде розглянута доцільність виключення технологічне устаткування деревообробної промисловості з Додатку 2 Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Також Володимир Галайко поставив запитання: Чи необхідне у разі наявності у підприємства діючого дозволу на експлуатацію технологічного устатковання (машин, механізмів), отримання нових дозвільних документів на кожну нову додаткову одиницю ідентичного обладнання?
На це запитання відповіла головний спеціаліст відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Держпраці Ганна Івченко. Посадовець роз’яснила, що частина третя статті 21 Закону України «Про охорону праці» регламентує обов’язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі – Порядок).
Дозвіл, за формою згідно з додатком 1 до Порядку, видається роботодавцеві за його місцезнаходженням (у разі потреби зазначається відокремлений підрозділ, який виконуватиме роботи підвищеної небезпеки або експлуатуватиме (застосовуватиме) машини, механізми, устатковання підвищеної небезпеки, місце їх виконання або їх експлуатації (застосування) із зазначенням:
– для виконання робіт підвищеної небезпеки – найменування виду робіт небезпеки, у разі потреби зазначається місце їх виконання;
– для експлуатації (застосування): найменування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки – їх тип або марку (за наявності), дата виготовлення, країна погодження, у разі потреби зазначається місце їх експлуатації (застосування).
Дія дозволу поширюється на всю територію України. Отже, роботодавець, отримавши документ дозвільного характеру, може виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати машини, механізми, устатковання, що зазначені у дозволі.
На онлайн-прийомі до фахівців Держпраці звернулася також начальник відділу охорони праці, пожежної та екологічної безпеки Рівненської філії ПАТ «Укртелеком» Тетяна Прищепа. Представницю галузі зв’язку турбує врегулювання нормативно-правової бази. Зокрема, Тетяна Прищепа зазначила: у 2017 році було відмінено низку основних нормативно-правових актів з охорони праці в галузі пошти і зв’язку, в тому числі «Правила безпеки під час робіт на повітряних лініях зв’язку і проводового мовлення», «Правила безпеки при роботах на телефонних і телеграфних станціях», «Правила безпеки на кабельних лініях зв’язку і проводового мовлення та «Правила безпеки під час робіт на станціях проводового мовлення». Які НПАОП застосовувати при зазначених вище роботах та коли очікувати введення в дію нових правил?
Відповідав на питання головний спеціаліст відділу нагляду у будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Сергій Дригуля.
У зв’язку з курсом України на європейську інтеграцію, який включає в себе у тому числі дерегуляцію, зменшення адміністративного тиску на підприємства та впровадження європейської бізнес-моделі, суттєво зростає роль підприємств в організації забезпечення прав працівників на нешкідливі та безпечні умови праці.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, у тому числі розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства, та встановлюють правила робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці.
Таким чином, під час виконання робіт в галузі пошти і зв’язку слід керуватися технічною документацією, інструкціями, що супроводжують машину та обладнання, інструкціями з охорони праці, що діють на підприємстві, іншими чинними нормативно-правовими актами з охорони праці.
Разом з цим, на зазначену галузь розповсюджуються вимоги Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями, Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів та інші чинні нормативно-правові акти з охорони праці.