gov.ua Державні сайти України
Пошук

Пояснювальна записка до проекту постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення”

22 жовтня 2015
  1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення” (далі – Проект постанови) розроблено відповідно до вимог частини першої статті 259 КЗпП України, враховуючи положення Конвенцій МОП № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, та з метою забезпечення виконання покладених на Державну службу України з питань праці повноважень в частині забезпечення дотримання законодавства про працю та зайнятість населення.

  1. Мета і шляхи її досягнення

Проектом акта врегульовується питання упорядкування механізму державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.

З 01.01.2015 набрав чинності Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці” 28.12.2014 № 77-VIII, яким внесено зміни до частини другої статті 2 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі – Закон № 877).

Вказаними змінами передбачено, що дія Закону № 877 не поширюється на відносини, які виникають під час здійснення заходів контролю органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.

Враховуючи викладене, при розробці проекту акта було враховано вимоги Конвенцій Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, що дозволить запровадити ефективний механізм виявлення незадекларованої праці.

 

  1. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами у цій сфері правового регулювання є: Конституція України, Конвенції Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві та № 182 1999 року про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці, Кодекс законів про працю України.

  1. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього проекту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

  1. Позиція заінтересованих органів

Проект акта попередньо розглянуто Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (погоджено з зауваженнями), Міністерством фінансів України (погоджено без зауважень), Державною регуляторною службою України (не погоджено).

У зв’язку з надходженням ряду зауважень та пропозицій до тексту проекту акта Держпраці організовано проведення за участі представників СПО роботодавців на національному рівні, СПО об’єднань профспілок, Мінекономіки наради для узгодження позицій щодо змісту акта. ДРС представників для участі у зазначеній нараді не надано.

За результатами проведених обговорень текст проекту акта було суттєво доопрацьовано з урахуванням пропозицій соціальних партнерів та Мінекономрозвитку та положень ратифікованих Україною вимог Конвенцій МОП № 81 та 129.

Доопрацьований проект акта потребує погодження Міністерства фінансів України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, регуляторною службою України та проведення правової експертизи Міністерством юстиції України.

  1. Регіональний аспект

Проект не стосується розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

  1. 61. Запобігання дискримінації

Проект акта не містить ознаки дискримінації.

  1. Запобігання корупції

Проект не містить правил і процедур, які мають ризики вчинення корупційних правопорушень. Громадська антикорупційна експертиза проекту не проводилася.

  1. Громадське обговорення

Проект акта та пояснювальна записка оприлюднені на офіційному веб-сайті Держпраці – www.dsp.gov.ua.

  1. Позиція соціальних партнерів

Проект акта потребує погодження з соціальними партнерами.

  1. Оцінка регуляторного впливу

         Проект є регуляторним актом.

  1. 101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Прийняття проекту акта не впливає на ринок праці.

  1. Прогноз результатів

Прийняття постанови Кабінету Міністрів України затверджує порядок державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про працю та зайнятість населення, який дозволить забезпечити ефективний механізм виявлення фактів застосування незадекларованої праці.

Голова Державної служби

України з питань праці                                                                                                                       Р. Чернега