На онлайн-прийомі йшлося про легальне працевлаштування студентів денної форми навчання
12 липня 2017На онланйн-прийомі до Голови Держпраці звернулися громадяни Львівської області. Андрій Олійник, голова громадської організації «Нам Тут Жити», поцікавився у Романа Чернеги щодо можливості легального працевлаштування студентів денної форми навчання та занесення їхнього стажу до трудової книжки. Адже у Кодексі законів України про працю не окреслені правові засади працевлаштування саме студентів. І за словами Андрія, це дозволяє роботодавцям не оформлювати їм трудові книжки, вважаючи це обов’язком університету. Або вимагати довідки з університету, платити студентам вдвічі менше чи взагалі не працевлаштовувати їх легально.
Роман Чернега, розуміючи важливість для сучасної молоді і вчитися й одночасно працювати, роз’яснив Андрію, що трудові відносини всіх працівників, у тому числі студентів денної форми навчання, регулюються Кодексом законів про працю. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п’ять днів.
Запис до трудової книжки про роботу студента у вільний від навчання час здійснює роботодавець.
Неоформлення працівника на роботу, в тому числі студента денної форми навчання, є грубим порушенням законодавства про працю, що тягне за собою кримінальну (штраф від 34 до 85 тисяч гривень), адміністративну (штраф від 8,5 до 34 тисяч гривень) та фінансову відповідальність (96 тисяч гривень за кожного неоформленого працівника).
До Голови Держпраці також звернувся Михайло Іващишин. Він працює інженер–механіком по нагляду за вантажопідіймальними механізмами ПрАТ «Холдінгова компанія «ЕКО – ДІМ».
У своїй роботі зіштовхнувся з проблемою того, що після відміни Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів залишається неврегульованим питання отримання від Головного управління Держпраці у Львівській області рішення про можливість експлуатації для пуску в роботу вантажопідіймальних кранів. Та запитав у Голови Держпраці: чи розробляються та чи будуть вводитися нові Правила по кранах?
Роман Чернега зазначив, що під час експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки слід керуватися настановами з експлуатації, інструкціями з охорони праці, що діють на підприємстві, іншими чинними нормативно-правовими актами з охорони праці.
Наразі, Держпраці опрацьовується проект Правил безпечної експлуатації вантажопідіймальних споруд.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланових заходів є подання суб’єктом господарювання письмової заяви до органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.