gov.ua Державні сайти України
Пошук

Виробничий травматизм: чи працівник порушив, чи керівник не організував

01 квітня 2019

В управлінні Держпраці у Миколаївській області відбувся круглий стіл з питань виробничого травматизму.

Участь у заході взяли посадові особи управління Держпраці у Миколаївській області, представники управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області, Миколаївської обласної ради профспілок, особи, відповідальні за стан охорони праці підприємств Миколаївського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, ТОВ СП «Нібулон»,  ПАТ «Миколаївгаз» тощо.

Розпочинаючи захід  Денис Жовнєнко, заступник начальника управління Держпраці у Миколаївській області, зазначив, що на Миколаївщині налічується близько 25 000  роботодавців. А на сторожі охорони праці найманих осіб стоять лише такі «атланти», як територіальний орган Держпраці, Фонд соціального страхування  та  профспілки.

За словами головних держаних інспекторів управління Держпраці у Миколаївській області, які безпосередньо проводять спеціальні розслідування нещасних випадків, 90% причин нещасних випадків можна пов’язати з особистою необережністю потерпілого. Присутнім на прикладах пояснили як безвідповідальне ставлення роботодавця до додержання вимог охорони праці, зокрема порушення умов експлуатації обладнання, нехтування проведенням навчання, інструктажу з питань охорони праці призводить до втрати здоров’я, а у деяких випадках –  і життя працівників.

Заступник голови Миколаївської обласної ради профспілок Любов Онищенко відмітила протилежне ставлення роботодавців України та країн Європи  до  добровільного об’єднання працівників у профспілки. Вона наголосила, що профспілки – це дієвий механізм у захисті трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів організації.

Учасники обговорили причини, що впливають на  об’єктивне проведення спеціальних розслідувань нещасних випадків. Представникам підприємств та закладу охорони здоров’я було наголошено на обов’язковості дотримання строків повідомлення про нещасний випадок (одна година – телефоном, три години  – письмовим повідомленням) та  безглуздість приховування нещасних випадків. Так, у разі встановлення зв’язку нещасного випадку з виробництвом, Фонд соціального страхування України компенсує потерпілому витрачені кошти на лікування та придбання ліків.  А у випадку смерті потерпілого –  члени сім’ї, які знаходились на його утриманні, отримають  (пенсію) соціальне утримання.

«Зміни чинного законодавства  спонукають до укладання цивілізованих, тобто  договірних, відносин. Особи, які виконують роботу за трудовим та цивільно-правовими договорами у разі нещасних випадків можуть розраховувати на підтримку з боку Фонду. Між тим, ми маємо докласти зусиль для того, щоб знизити рівень виробничого травматизму в області», – закликав присутніх Віктор Передельський, страховий експерт управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області.