gov.ua Державні сайти України
Пошук

Верховний Суд поставив крапку у довготривалому спорі між ГУ Держпраці у Харківській області та ДП «Ізюмське лісове господарство»

06 жовтня 2021

Наприкінці вересня 2021 року Верховний Суд України розглянув касаційну скаргу Державного підприємства «Ізюмське лісове господарство» та встановив, що оскаржуване рішення суду попередньої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

У ході касаційного розгляду судом було надано правову оцінку цивільно-правовим договорам, що були укладені з 101 працівником. Встановлено, що цивільно-правові договори укладені для приховування фактично існуючих трудових правовідносин, та не спрямовані на кінцевий результат, що характерезує цивільно-правові (договірні) відносини, а були пов’язані із самим процесом праці, мали триваючий характер, вимагали наявності спеціального дозволу, ліцензії, спеціального навчання і щорічної перевірки знань з питань охорони праці, що є характерним для трудових правовідносин.

Суд касаційної інстанції вказав, що характер виконуваної роботи за договорами цивільно-правового характеру має ознаки трудових відносин. Зокрема, робота виконується відповідно до вказівок і під контролем іншої сторони; виконується на робочому місці, яке вказується або узгоджується стороною, яка замовила її; передбачає надання інструментів, матеріалів і механізмів стороною, яка замовила роботи та передбачає матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству. Договори підряду містять загальні неконкретні відомості про виконувану роботу; немає конкретно визначеного результату роботи, обсягу. Договори передбачають, що підрядник зобов`язується при виконанні робіт дотримуватись всіх необхідних та встановлених законодавством норм безпеки праці та охорони довкілля протягом всього періоду виконання робіт до здачі їх замовнику відповідно до норм та правил, що діють в Україні.

ГУ Держпраці у Харківській області доведено належним чином правомірність винесеної постанови про накладення штрафу. Отже суб’єкту господарювання доведеться сплатити штраф у розмірі  12 644 190 грн до державного бюджету.

Наголошуємощо відповідно до статті 24 КЗпП України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Переглянути постанову Верховного Суду