gov.ua Державні сайти України
Пошук

В «Укрінформі» відбулась прес-конференція «Стрес на робочому місці:колективний виклик» з нагоди Всесвітнього дня охорони праці

28 квітня 2016

IMG_0361В інформаційному агентстві «Укрінформ» 28 квітня 2016 року пройшла прес-конференція «Стрес на робочому місці:колективний виклик» з нагоди відзначення Всесвітнього дня охорони праці.

У прес-конференції взяли участь Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега, національний координатор Міжнародної організації праці в Україні Сергій Савчук старший фахівець з питань соціального захисту та охорони праці бюро МОП для країн Центральної та Східної Європи Кенічі Хиросе, заступник голови ради Федерації роботодавців України, в.о. президента Всеукраїнської асоціації роботодавців В’ячеслав Биковець, голова Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні Григорій Осовий і головний редактор ДП “Редакція журналу” Охорона праці “Дмитро Матвійчук.

«Згідно результатів соціальних досліджень, які проводяться у різних країнах, основними причинами виникнення стресу називають: відсутність страхування, низький рівень соціальної підтримки, незручний робочий розклад, понаднормові робочі часи, зависокі вимоги до роботи, відсутність кар’єрного росту, небезпечна робота та моральне і фізичне насильство. В Україні питання щодо вирішення проблем, пов’язаних зі стресом на робочих місцях поки що залишається відкритим. Але, важливо, щоб кожен усвідомлював, що відповідальність за психічне та фізичне здоровя несе не тільки керівник підприємства, але й безпосередньо сам працівник»,- зазначив Голова Держпраці.

За словами Григорія Осового, держава має створювати правила, норми, які мають бути обов’язковими для виконання роботодавцями і посилювати відповідальність за створення відповідних умов праці. Для того, щоб ці умови були якісними, потрібно інвестувати у робочі місця відповідні кошти.

Сергій Савчук під час прес-конференції розповів, що з нагоди Дня охорони праці, МОП підготувала ряд посібників та матеріалів, які розвивають тему охорони праці з точки зору стресу на робочому місці. Також, він зачитав офіційне звернення з нагоди Всесвітнього дня охорони праці генерального директора МОП Гая Райдера, в якому йшлося про те, що виробничий стрес впливає на працівників усіх професій, в розвинених країнах,і в країнах, які розвиваються. «Він може заподіяти серйозної шкоди не лише психічному здоров’ю працівників, але й занадто часто, благополуччю їхніх сімей. Глобалізація і технічні зміни трансформували моделі праці таких чином, що іноді вони сприяють виникненню виробничого стресу. Високий рівень безробіття, а особливо, за відсутності адекватних заходів соціального захисту також можуть мати небажані наслідки для психічного здоров’я працівників», – зазначив Сергій Савчук.

Як відмітив старший фахівець з питань соціального захисту та охорони праці бюро МОП для країн Центральної та Східної Європи Кенічі Хиросе, не завжди увага приділяється психічним наслідкам виробничого стресу, які є інколи, більш шкідливі, аніж фізичні.

«За результатами численних наукових досліджень, було доведено, що стрес на робочому місці, може призводити до дуже важких наслідків, таких як зловживання алкоголем, тютюном, наркотиками. Це шкідливо не тільки для працівників, але й для роботодавців, тому що збільшується кількість прогулів, хворих працівників. Стрес – це серйозна проблема, яка потребує комплексного підходу і питаннях її вирішення»,- зазначив Кенічі Хиросе.IMG_0366

За словами Романа Чернеги, зараз Держпраці намагається впровадити ризик-орієнтовний підхід в сферу охорони праці, який буде включати в себе питання вивчення тих факторів, які призводять до стресу та його наслідків на робочому місці.

«Ми працюємо над впровадженням ризик-орієнтовного підходу в сферу охорони праці. Тобто роботодавець, створивши певну систему визначення ризиків на підприємстві, сам визначає, що може призвести до нещасного випадку. Впровадження ризик-орієнтовного підхіду на законодавчому рівні, буде одним з елементів попередження ризикованих ситуацій», – резюмував Очільник Держпраці.

 

Довідка:

Міжнародна організація праці (МОП) оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці з метою привернення уваги світової громадськості до масштабів проблеми та до створення і просування культури охорони праці, яка може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці.

Ідея святкування Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, який було проведено американськими і канадськими трудящими в 1989 році в пам’ять про працівників, що загинули та постраждали на роботі; уперше в світі з ініціативи МОП він відзначався у 2003 році.

Україною підтримано ініціативу МОП і 28 квітня відповідно до Указу Президента від 18 серпня 2006 року № 685/2006 визначено як День охорони праці.

 IMG_0437IMG_0371