gov.ua Державні сайти України
Пошук

Сумська область: добросовісно проведені медичні огляди – запорука вчасного виявлення профзахворювання

02 серпня 2019

В Управлінні Держпраці у Сумській області пройшла робоча нарада щодо вчасного виявлення професійних захворювань працівників. У заході взяли участь фахівці Держпраці, Управління охорони здоров’я Сумської облдержадміністрації, представники медичних установ обласного центру.

У першу чергу учасники зустрічі звернули увагу на вимоги Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій затверджений Наказом МОЗ України від 21.05.2007 №246 (далі – Порядку).

Заступник начальника Управління Держпраці у Сумській області Наталія Антоненко наголосила на тому, що на жаль досить часто трапляються випадки встановлення професійних захворювань працівникам, результати періодичних медичних оглядів яких, протягом їх трудової діяльності були абсолютно позитивними. Тобто людина протягом всього часу не мала проблем зі здоров’ям, характерних тим шкідливим умовам, в яких вона працювала. Утім, зазвичай при звільненні, у цього працівника виникає раптове погіршення здоров’я, начебто пов’язане із трудовою діяльністю, з’являються декілька Карт амбулаторного хворого із зафіксованими фактами звернень до лікарів зі скаргами на здоров’я та встановленими діагнозами тощо. Причини виникнення таких ситуацій проаналізували присутні на нараді. Адже у такому разі або працівник навмисно приховував стан свого здоров’я від лікарів у ході періодичних медичних оглядів, або за результатами цих оглядів за якихось причин не було виявлено впливу умов праці на здоров’я людини. В обох випадках мова йде про життя працівника, оберігати яке є обов’язком як держави, так і кожного роботодавця.

Враховуючи вимоги п.2.10 Порядку в ході конструктивного діалогу учасники зустрічі дійшли домовленості рекомендувати медичним установам вимагати від працівників під час проходження періодичних медичних оглядів пред’явлення амбулаторної карти або виписки з них, що є їх прямим обов’язком. Це дасть можливість лікарям проводити більш повний аналіз стану здоров’я працівника.

У свою чергу представник Управління охорони здоров’я Сумської ОДА запропонувала надсилати до них матеріали розслідувань причин виникнення професійних захворювань, з яких вбачаються можливі ознаки неякісного проведення періодичного медичного огляду працівника задля подальшого аналізу та вжиття заходів в межах компетенції.

Також учасники наради обговорили ситуації, коли для визначення стану здоров’я працівника в ході періодичного медичного огляду необхідно проводити додаткові обстеження. А це зайві фінансові витрати, від яких роботодавці, як правило, відмовляються. Працівникам доводиться сплачувати ці кошти самостійно. Тому присутні на заході домовилися порекомендувати медичним установам включати в угоду з підприємствами про проведення медичних оглядів працівників окремий пункт стосовно врегулювання процедури проведення дообстеження стану здоров’я працівника.