gov.ua Державні сайти України
Пошук

Сумщина: за неоформлення трудових відносин будівельна компанія сплатила понад 1 мільйон гривень штрафу

18 вересня 2020

На Сумщині будівельною компанією до виконання робіт було залучено 10 осіб без офіційного оформлення з ними трудових відносин, що є грубим порушенням чинного законодавства про працю. За допущене порушення на підставі акту проведеного інспекційного відвідування суб’єкта господарювання уповноваженою особою Управління Держпраці у Сумській області винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 1 251 900 гривень. Правомірність дій фахівців Управління Дежпраці підтверджена рішенням Сумського окружного адміністративного суду та Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харків. Наразі підприємством-порушником сплачено штраф до державного бюджету у повному обсязі.

У ході інспекційного відвідування суб’єкта господарювання інспекторами праці Управління Держпраці у Сумській області встановлено, що нелегальні працівники виконували роботи з протягування кабелю, закопування траншей на території сонячної електростанції. Працювали вони на посаді різноробочих, доручав їм роботу та здійснював контроль за її виконанням начальник дільниці підприємства, який був відповідальною особою на об’єкті «Нове будівництво сонячної електростанції потужністю 5 МВт».

На момент здійснення заходу державного контролю документів, що підтверджують належне оформлення трудових відносин з особами, які виконували роботи, надано головним державним інспекторам не було. Із пояснень працівників та начальника дільниці стало відомо, що роботи виконувалися на умовах договорів підряду. Проте, основною ознакою, яка відрізняє цивільні відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації роботи. Натомість, він залишається поза межами цивільно-правового договору.

За результатами заходу державного контролю інспекторами праці встановлено, що між суб’єктом інспектування та його найманими працівниками склалися саме трудові відносини. Таким чином, роботодавцем допущено до роботи 10 осіб без належного оформлення, чим порушено частину 3 статті 24 Кодексу законів про працю України. Відповідно, інспекторами праці Управління Держпраці у Сумській області суб’єкту господарювання внесено припис. У свою чергу, уповноваженою посадовою особою винесено постанову про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про працю на суму 1 251 900 гривень.

Вважаючи дії Управління Держпраці неправомірними, будівельної компанією було направлено до суду позов про визнання протиправною та скасування постанови Управління Держпраці про накладення штрафу за порушення законодавства про працю. У задоволенні позову позивачу відмовлено, як за рішенням суду першої інстанції, так і апеляційної.

Звертаємо увагу суб’єктів господарювання на необхідність та обов’язковість дотримання вимог чинного законодавства. Здійснення діяльності легально, без подібних порушень, сприяє розвитку бізнесу, залучення кваліфікованих кадрів.