gov.ua Державні сайти України
Пошук

Сумщина: як молоді уникнути порушення трудових прав

02 червня 2020

З нагоди Міжнародного дня захисту дітей про особливості дитячої праці говорили на хвилі Українського радіо Суми в ефірі передачі «З перших вуст». Завідувач сектору з питань дитячої праці, застрахованих осіб та зайнятості населення Управління Держпраці у Сумській області Вікторія Костенко розповіла про вимоги законодавства стосовно працевлаштування неповнолітніх працівників, а також про те, як молоді уникнути порушення  їх трудових прав.

Особливості праці неповнолітніх регулюються низкою нормативно-правових актів. Основоположним міжнародним документом є Конвенція Міжнародної організації праці про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці № 182, яка була ратифікована в Україні в 2000 році. Крім того, окремим розділом Кодексу законів про працю України визначено особливості правового регулювання праці неповнолітніх.

Особи, які не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

Вікторія Костенко звернула увагу слухачів на те, що не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. Утім, за згодою одного із батьків або особи, яка його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років.

Також для підготовки молоді до продуктивної праці можливе прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, яка його замінює.

Працевлаштування неповнолітніх здійснюється на підставі трудового договору, який обов’язково укладається у письмовій формі та лише після попереднього медичного огляду. На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження.

Завідувач сектору з питань дитячої праці застрахованих осіб та зайнятості населення Управління Держпраці розповіла про впровадження дуальної системи навчання, яка дає можливість поєднання навчального процесу з проходженням практики на підприємстві.

У ході інформаційно-роз’яснювальної роботи в закладах професійно-технічної освіти інспектори праці за ініціативи Держпраці проводять анонімне анкетування серед неповнолітніх з метою виявлення недобросовісних роботодавців, що нехтують нормами трудового законодавства відносно осіб, що не досягли вісімнадцяти років.

Разом з цим, фахівець звернула увагу на відповідальність роботодавців, передбачену законодавством за допущення порушення трудових прав неповнолітніх працівників.