Сумщина: через груповий нещасний випадок анульовано Дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки ТОВ «Завод Кобзаренко»
01 липня 2019У ході спеціального розслідування трагедії встановлено порушення суб’єктом господарювання умов дії дозволу, виданого Управлінням Держпраці у Сумській області в частині експлуатації посудин, що працюють під тиском понад 0,05МПа. Це стало однією із організаційних причин настання групового нещасного випадку на виробництві.
Нагадаємо, що 24 січня 2019 року на дільниці плазмової різки металу підприємства вибухнув балон зі зрідженим газом (пропаном). У результаті трагедії четверо працівників отримали численні тяжкі опіки обличчя, голови, поверхні тіла та дихальних шляхів. Серед постраждалих двоє термістів підприємства, електрогазозварник та слюсар-ремонтник. Наймолодшому з чоловіків 21 рік.
Із пояснень і протоколів опитування свідків та інших осіб, причетних до нещасного випадку, спеціальною комісією встановлено, що для найбільш ефективного використання газу (пропану) в зимовий період було вирішено перемістити пропанові балони безпосередньо в приміщення цеху виробничої дільниці в металевій клітці.
У день трагедії виробничий процес проходив у звичайному режимі, кожен працівник виконував роботу згідно з усними вказівками майстра виробничої дільниці. Зокрема проводилося зварювання контейнерів для деталей, гартування струмом високої частоти валів, втулок, отжиг деталей, різання металу. У клітці один з чотирьох балонів був підключений в систему для проведення налагоджувальних робіт верстату. На інших трьох знаходилися заглушки та захисні ковпаки. Балон з пропаном вибухнув близько 15 години 15 хвилин. Постраждалі у момент вибуху обговорювали робочі питання за столом неподалік клітки з балонами та термопечей.
Відповідно до висновку технічної експертизи балону, оглянуто зварний шов приварки нижнього днища до обичайки в місті розриву. Виявлено непровар між основним металом обичайки і металом шва більш ніж на 50% від товщини основного металу, що є недопустимим. Також, з опитування свідків встановлено, що балони ЗВГ були занесені в приміщення цеху з місця постійного зберігання на вулиці, де температура повітря за останню добу опускалася до -140С, у цеху складала близько +150С. За законами термодинаміки в замкненому об’ємі при підвищенні температури внутрішній тиск підвищується. Таким чином, вибух спричинили сукупність причин, зокрема відсутність контролю з боку посадових осіб підприємства за технічним станом обладнання, що працює під тиском.
Управління Держпраці у Сумській області звертає увагу суб’єктів господарювання на відповідальність роботодавців за створення безпечних умов праці для своїх працівників. Недбалість та безпечність можуть коштувати людського здоров’я і життя.