gov.ua Державні сайти України
Пошук

Суд підтримав позицію Головного управління Держпраці у Харківській області, отже суб’єкту господарювання доведеться сплатити штраф у розмірі понад 3,9 млн.грн.

16 січня 2019

Інспектором праці Головного управління Держпраці у Харківській області було проведено інспекційне відвідування в червні 2018 року, під час якого було встановлено, що на підприємстві працювало без належного оформлення трудових відносин 35 працівників з якими були укладені цивільно-правові договори підряду.

Із змісту вищезазначених договорів підряду було встановлено, що характер виконуваної роботи має ознаки трудових відносин в частині  виконання службових (посадових) обов’язків економіста, бухгалтера, кур’єра, юриста, які відповідають чинному класифікатору професій ДК 003:2010 затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28 липня 2010р. N327. Тобто, робота за посадами характерна саме для трудових відносин. Відносини мають довготривалий характер, оскільки ведеться облік робочого часу – щомісячно тощо.

Також, фахівцями Головного управління Держпраці у Харківській області наголошено на тому що, жодним пунктом у вищезазначених договорах не встановлено обсяг виконуваної роботи у вигляді конкретних фізичних величин, які підлягають вимірюванню. Не містяться у договорі і відомості щодо того, який саме конкретний результат роботи повинні передати виконавці замовникові, не визначено переліку завдань роботи, її видів, кількісних і якісних характеристик.

Статтею 265 Кодексу законів про працю України передбачена відповідальність за порушення законодавства про працю. Так, згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору.

За результатами інспекційного відвідування було прийнято рішення про винесення постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами. Отже, на підприємство було накладено штраф у розмірі 3 909 150 грн.

Не погоджуючись із таким рішенням контролюючого органу підприємство звернулось до суду із адміністративним позовом обґрунтовуючи його тим, що відповідно до положень зазначених договорів виконавець не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, а сам організовує процес виконання робіт. Тому, виходячи із наведеного договори підряду є цивільно-правовими, а не трудовими.

Харківський окружний адміністративний суд в Харківській області розглянувши справу, не підтримав позицію суб’єкта господарювання та залишив позов без задоволення.