Начальник Головного управління Держпраці у Харківській області Володимир Рожанський: «Не батіг і пряник, а роз’яснювальна робота»
28 лютого 2019Істотне гальмо в динаміці розвитку економіки України — тіньова зайнятість населення. Торік у вересні для наведення порядку на ринку праці Кабінет Міністрів ініціював проведення міжвідомчих перевірок підприємств, щоб виявити неоформлених та незареєстрованих працівників.
Наскільки відтоді змінилася ситуація, можна судити з підсумків роботи Головного управління Держпраці у Харківській області, лідера за показниками з детінізації ринку праці. Про основні засади в реалізації розпорядження КМУ від 05.09.2018 №649-р «Урядовому кур’єрові» розповів керівник Головного управління Держпраці у Харківській області Володимир РОЖАНСЬКИЙ.
— Володимире Анатолійовичу, в економіці Харківщини представлені провідні українські галузі, передовсім промислові. Тож системна впорядкованість ринку праці, зокрема щодо детінізації, тут один з визначальних чинників успішного розвитку. З чого ви починали наводити лад у сфері трудових відносин найманих працівників і роботодавців?
— На моє глибоке переконання, в будь-якій справі передовсім слід ретельно розібратися. Отож почали з аналізу стану незадекларованої праці в регіоні, який ґрунтувався на інформації Пенсійного фонду України, Державної фіскальної служби, Головного управління статистики у Харківській області, обласного центру зайнятості.
Харківська область — це 2 мільйони 685 тисяч жителів, де працездатного незайнятого населення 243,1 тисячі. Оперуючи цифрами і фактами, ми дійшли висновку, що 10% загальної чисельності населення потенційно можуть працювати в тіні. За підсумками аналізу визначили, що найбільш ризиковані галузі в регіоні — будівництво, сфера послуг, оптова і роздрібна торгівля, сільське господарство. Із суб’єктів господарювання в цих галузях та з підприємств — боржників із заробітної плати почали свої перевірки.
Торік силами управління здійснили 525 інспекційних відвідувань на 125 підприємств області й виявили 2037 працівників, з якими не було оформлено належно трудові відносини. Усього ж за минулий рік легалізовано більш як 48 тисяч робочих місць.
— Що сприяло досягненню таких високих показників: штрафні санкції, високий професіоналізм колективу управління, превентивна діяльність?
— Тут важливий комплексний підхід. Для досягнення мети слід задіяти усі чинники. Але наріжним каменем у діяльності управління бачу передусім роз’яснювальну роботу. На цьому робимо головний акцент, оскільки каральні функції, інструменти тиску, на мій погляд, треба застосовувати лише у крайніх випадках. Бо це збурює і населення, і підприємців. Отож вважаю, що кошмарити бізнес — це остання справа.
Однак з огляду на наш менталітет штрафні санкції — вагомий важіль у детінізації ринку праці. І вони діють не лише на роботодавців — порушників трудового законодавства, а й опосередковано на їхніх колег. Адже суми штрафів за неналежне оформлення найманих працівників відчутні. А цього року їх обсяг зріс більш ніж до 125 тисяч за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору.
Пріоритет у роботі нашого управління — налагодження партнерських взаємин із роботодавцями, роз’яснювальна робота серед найманих працівників і тих, хто бере їх на роботу. Одне слово, сповідуємо головний принцип: не батіг і пряник, а роз’яснювальна робота.
— Ви наголошуєте на роз’яснювальній складовій діяльності управління. А в яких формах це реалізуєте на практиці?
— Із лютого-березня минулого року ми провели інформаційні заходи в метро, на всіх вокзалах — залізничних, автобусних. Роздавали буклети, розклеювали плакати, демонстрували відеоролики, де йшлося про те, які переваги дає легалізація, які штрафні санкції у разі виявлення порушень законодавства щодо неоформлення трудових відносин.
На всіх радіостанціях Харківщини розмістили аудіоролики про переваги детінізації, провели разом з партнерами — суміжними службами області флешмоби на будівельних майданчиках, міських площах, у трудових колективах.
Дієвим у цьому разі став організований нами конкурс дитячого малюнка, де через дітей ми намагаємося донести батькам переваги легального працевлаштування, пропагуємо досвід Європи, до якої прагне наша країна. Сюжети тут різні: і з техніки безпеки, і щодо соціального пакета, коли у разі травми людина може скористатися соціальними виплатами.
Навіть коли проводимо планові перевірки з охорони праці, ведемо роз’яснювальну роботу, даємо змогу керівникам суб’єктів господарювання час на виправлення виявлених помилок, з огляду, звісно, на ступінь тяжкості правопорушення, якщо таке було.
Одне слово, використовуємо будь-яку нагоду, щоб дійти до кожного, переконати. Це і круглі столи, і прийоми громадян, і особисті співбесіди.
Джерело: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/nachalnik-golovnogo-upravlinnya-derzhpraci-u-harki/