На спільному брифінгу в Закарпатській облдержадміністрації йшлося про негативні наслідки нелегальної праці та зарплати «в конвертах»
10 травня 2018У прес-центрі Закарпатської ОДА відбувся спільний брифінг Управління Держпраці в Закарпатській області, яке представляв перший заступник начальника Василь Грицик, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області – начальник Анастасія Пентек, Департаменту соціального захисту населення Закарпатської облдержадміністрації – директор Михайло Петрішка.
Основна тема, що обговорювалася на брифінгу: «Негативні економічні і соціальні наслідки нелегальних трудових відносин та виплати заробітної плати в «конвертах».
Розпочав захід директор Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА Михайло Петрішка, який зауважив, що питанню виведення оплати праці і працевлаштування з тіні нині в державі приділяється посилена увага. Адже основним джерелом наповнення місцевих бюджетів є податок з доходів фізичних осіб. Ці кошти спрямовуються на вирішення соціальних проблем кожного населеного пункту, якісне медичне обслуговування, належний рівень освіти та культури, а головне – захист прав та законних інтересів платників податків. Тому в області, а також в районах створені і функціонують робочі групи з числа службовців та фахівців, які працюють над усуненням ризиків несплати податків та виявленням незареєстрованих працівників.
На актуальність порушеної на брифінгу проблеми вказав і перший заступник начальника Управління Держпраці Василь Грицик. За його словами, причини, які спонукають громадян погоджуватися на тіньові схеми оплати праці, є різні. По-перше, прихована зарплата, як правило, більша за офіційну, нелегальне працевлаштування дозволяє працівнику отримувати державні допомоги, випускники не хочуть «псувати» трудову книжку записом офіціанта тощо. При цьому мало хто замислюється над тим, якими можуть бути наслідки такого працевлаштування як для самих найманих працівників, так і для роботодавців.
Василь Грицик також звернув увагу журналістів на те, що виявлення роботодавців, котрі у своїй діяльності залучають найманих працівників без оформлення трудових договорів, на сьогодні є одним з основних пріоритетів діяльності Управління Держпраці. Це питання досліджувалося і досліджується в рамках кожного інспекційного відвідування, під час якого перевіряється додержання трудового законодавства. Але при цьому, наголосив посадовець, Управління Держпраці не є каральним органом і серед його першочергових завдань – захист трудових прав громадян. Тому державні інспектори праці насамперед приділяють велику увагу превентивним заходам. Так, протягом січня-лютого 2018 року посадовці Управління Держпраці у зв’язку з тимчасовим призупиненням проведення перевірок проводили широку інформаційно-роз’яснювальну роботу, за підсумками якої за І квартал 2018 року офіційно оформлено на роботу 792 осіб. Після поновлення інспекційної діяльності з березня 2018 року було проведено 142 інспектування, під час яких у шести роботодавців області виявлено 21 нелегально працевлаштовану особу. На винних за допуск до роботи неоформлених працівників складено і скеровано до суду 6 адміністративних протоколів, на суб’єктів господарювання накладено штраф на загальну суму 2010420 гривень.
Василь Грицик також поінформував про можливість на сайті Управління Держпраці сповістити про факти, пов’язані з нелегальним працевлаштуванням.
Питання легалізації трудових відносин є також на особливому контролі органів Пенсійного фонду України, – додала начальник ГУ ПФУ в Закарпатській області Анастасія Пентек. Вона зазначила, що роботодавці не поспішають укладати трудові угоди, аби мінімізувати витрати та отримати максимальний прибуток. Внаслідок несплати внесків з тіньових доходів до державного бюджету країна втрачає мільярди гривень, а працівники залишаються без відповідного соціального захисту та належного в майбутньому пенсійного забезпечення.
Явна ознака прихованої зайнятості, коли людей оформляють на роботу погодинно, зазначаючи у табелі робочого часу 2 або 4 години при фактично відпрацьованих 8 або більше годин на день. Відповідно й показують зарплату за 2 або 4 години, а решту платять «у конвертах». А від цих даних потім залежатиме розмір пенсії і чи отримає громадянин цю пенсію взагалі.
– Краянам необхідно зрозуміти: тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним, а бюджет Пенсійного фонду матиме стабільні надходження для своєчасного фінансування пенсійних виплат, – сказала Анастасія Пентек.