gov.ua Державні сайти України
Пошук

На правничому тренінгу майбутні політологи Рівненського державного гуманітарного університету дослідили ступінь важливості трудових прав

14 грудня 2018

В рамках Всеукраїнського тижня права мотиваційний захід із студентами-політологами Рівненського державного гуманітарного університету провів головний спеціаліст-юрисконсульт сектору юридичного забезпечення  Управління Держпраці у Рівненській області Сергій Голос. Фахівець окреслив передумови проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини та тематичного спрямування Всеукраїнського тижня права.

Учасники тренінгу спілкувалися стосовно норм і мінімальних державних гарантій, передбачених Кодексом законів про працю України, праці неповнолітніх, правочинності стажування та інших трудових тем.

Жваву зацікавленість студентської аудиторії викликало обговорення методів і способів боротьби з нелегальної працею. Сергій Голос підкреслив: «Працівники, які погоджуються одержувати заробітну плату в «конвертах», стають заручниками самих себе, адже вони позбавляють себе соціальних виплат та гарантій.

У разі вивільнення у випадку скорочення чисельності або штату працівників, або ж при виникненні проблем зі здоров’ям, працівник не отримає компенсаційних виплат і оплати лікарняного листа, або вони розраховуватимуться тільки з офіційної, малої заробітної плати.

Студенти визначили вагомість «мінусів», які отримують неофіційні працівники:

влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати: якщо зарплату виплачують «в конверті», це означає, що роботодавець, швидше за все, не укладе трудовий договір, а також не здійснюватиме відрахування з неофіційної зарплати єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду, а це неминуче призведе до того, що :

вимагатимуть працювати понад норму, а то і без вихідних без додаткової оплати праці;

не буде гарантованого розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплат, надбавок та інших заохочувальних виплат);

не буде ніяких соціальних гарантій, передбачених для працівника;

не буде права на відпустку, в тому числі, і на відпустку в зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною;

не буде права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;

– не буде права на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов’язана з шкідливими умовами праці);

– не буде права на охорону праці;

– не буде права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, та, як наслідок – на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань;

– працівник не матиме змоги зареєструватись в центрі зайнятості як безробітний та отримати відповідну допомогу;

відсутність офіційних доходів може бути підставою для відмови у призначенні різного виду допомоги та субсидій;

фахівця можуть звільнити у будь-який момент, без виплати вихідної допомоги, а можливо, і без оплати за виконану роботу. Отримати належний під час звільнення розрахунок в переважній більшості випадків вкрай складно, факт перебування в трудових відносинах з роботодавцем доведеться доводити у суді з допомогою свідків.

Значно втрачають у виплатах, внаслідок отримання  тіньових зарплат, майбутні мами, оскільки розмір допомоги з вагітності і пологів безпосередньо залежить від розміру офіційної зарплати.

Серед негативних наслідків «тіньової» зайнятості є і такі, що стосуються суспільної небезпеки: нелегальна зайнятість сприяє поширенню захворювань (харчові отруєння тощо), підвищенню рівня аварійності на дорогах, зростанню ризику виникнення нещасних випадків на виробництві, адже з офіційно неоформленим працівником не проводиться навчання з техніки безпеки, охорони праці, він не проходить вчасно, а то і взагалі, передбаченого нормативними документами періодичного медичного огляду.

Крім того, використання прихованих трудових відносин призводить до зменшення надходжень до місцевого бюджету, звідки беруться кошти для оплати праці вчителів, лікарів, інших працівників бюджетної сфери.

Звісно, кожен сам вирішує – чи жити одним днем, чи мати впевненість у майбутньому та бути захищеним соціально.