На Полтавщині вивчали ризикоорієнтований підхід в охороні праці
18 листопада 2019Для представників служб охорони праці промислових підприємств Кременчуцького регіону Управління Держпраці у Полтавській області ініціювало проведення науково-практичного семінару на тему «Ризикоорієнтований підхід в охороні праці». Захід відбувся у рамках договору про науково-технічне співробітництво з Кременчуцьким національним університетом ім. М. Остроградського.
Участь у семінарі взяли начальник відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Віталій Гринюк, головний державний інспектор відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Володимир Беспалов, головні державні інспектори відділу нагляду в будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Ігор Болук та Віктор Гладенький, головний державний інспектор сектору розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Вікторія Невмержицька.
Під час заходу кваліфіковані доповідачі ознайомили учасників семінару з сучасними методами розрахунків ризиків на робочому місці, навели приклади складання карт ризиків для різних умов та виробничих дільниць, продемонстрували теоретичні розрахунки ефективності виявлення ризиків, своєчасного їх усунення або зменшення.
Своїми напрацюваннями щодо ризикоорієнтованого підходу в охороні праці ділився завідуючий кафедри «Охорона праці та навколишнього середовища» Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», доктор технічних наук, професор, заступник голови наукового комітету Європейської Асоціації Безпеки (Poland, Krakow), Член науково-методичної комісії МОН України В’ячеслав Березуцький. Спікер довів присутнім, що визначення всіх небезпечних факторів на кожному робочому місці є дуже важливим та вкрай ефективним превентивним методом запобігання виробничого травматизму. Тож, виявлення та усунення, або зменшення до мінімальних значень впливу всіх ризиків само по собі унеможливлює настання нещасного випадку або аварії.
Приклад складання карт ризиків у своїй доповіді навела секретар Міжнародної конференції «Безпека людини в сучасних умовах», старший викладач кафедри «Охорона праці та навколишнього середовища» Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Ольга Ільїнська.
Начальник відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Управління Держпраці у Полтавській області Віталій Гринюк прокоментував та дав роз’яснення аудиторії щодо зв’язку між законодавством про охорону праці та ризикоорієнтованим підходом. Спеціаліст наголосив, що запорука успіху у зниженні виробничого травматизму, у визначені та усуненні ризиків в умовах малого та середнього бізнесу криється у сумлінному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з охорони праці.
На прикладі ПрАТ «Полтавський ГЗК» директор підприємства з промислової безпеки та охорони праці Сергій Чеботарьов ознайомив присутніх з практичним застосуванням ризикоорієнтованого підходу в охороні праці. Саме на даному підприємстві у визначенні ризиків на робочих місцях задіяні всі структурні підрозділи, а виявлення ризиків стає не просто обов’язком, а тією необхідністю, яка дозволяє зберегти життя та здоров’я працівників. Велика роль у вирішенні даного питання відведена адміністрації ПрАТ «Полтавський ГЗК», яка, крім належного фінансування превентивних методів, приділяє велику увагу питанням формування необхідної культури виробництва у працівників.