gov.ua Державні сайти України
Пошук

На Полтавщині спостерігається тенденція до зменшення рівня неформальної зайнятості

11 листопада 2019

В Полтавській області спостерігається тенденція до зменшення рівня неформальної зайнятості. Про це на апаратній нараді в Полтавській ОДА повідомив начальник Управління Держпраці у Полтавській області Сергій Щербак

Робочий тиждень у Полтавській ОДА розпочався із апаратної наради за участі керівників структурних підрозділів ОДА. Керівники райдержадміністрацій, ОТГ та міст обласного значення перебували на відеозв’язку.

Одним із основних питань наради була детінізація ринку та легалізація найманої праці. Доповідав начальник Управління Держпраці у Полтавській області Сергій Щербак, адже робота у цьому напрямі є головним пріоритетом у роботі Держпраці.

У своєму виступі Сергій Щербак нагадав, що у квітні 2018 року працівниками установи був розроблений «Паспорт неформальної зайнятості». Тоді рівень неформальної зайнятості населення області складав 81,5 тис. осіб. Поточного року  цей показник вдалось зменшити до 76,5 тис. осіб.

Начальник Управління доповів, як саме службовцям вдалося досягти таких результатів:

– Першочерговим є проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення і роботодавців з питань оформлення трудових відносин та наслідків нелегальної зайнятості. Так, з початку року фахівцями Управління проведено понад 10 тисяч інформаційно-роз’яснювальних заходів, серед яких семінари, наради, круглі столи, консультації та публікацій в ЗМІ.  Проведено понад 2,5 тис. відвідувань роботодавців з метою інформування про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю.

Результатами цієї інформаційно-роз’яснювальної роботи стало оформлення 9,9 тис трудових договорів, з них найбільше – 3 980 у сільському господарстві та 1 700 – у промисловості.

Під час свого виступу Сергій Щербак акцентував на тому, що з початку 2019 року в регіоні зросла кількість застрахованих осіб, відповідно сума сплаченого Єдиного соціального внеску збільшилась на 123,7 млн гривень. Тож, цифрові показники свідчать, що в області спостерігається тенденція до зменшення рівня неформальної зайнятості.

– З метою здійснення нагляду за дотриманням трудового законодавства на підприємствах, в установах, організаціях з початку року проведено 830 інспекційних відвідувань, із них 729 з питань оформлення трудових відносин, – зазначив начальник Управління Держпраці у Полтавській області, акцентувавши, що 40% контрольних заходів проведено за інформацією органів Пенсійного фонду. – За результатами заходів державного контролю поточного року виявлено 598 працівників, які допущені до роботи без належного оформлення трудових відносин. Інспекторами праці видано приписи на усунення порушень 216 роботодавцям; складено та передано до суду 47 протоколів щодо притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності; на 79 роботодавців винесено постанови про накладення штрафних санкцій відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю України на загальну суму 44,3 млн гривень.

У своєму виступі Сергій Щербак окремо виділив непросте питання роботи органів місцевого самоврядування, на які відповідно до ст. 34 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» також покладені повноваження контролю за дотриманням законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин.

– В області із 45 ОТГ та 6 міст обласного значення створено лише 12 робочих місць інспекторів праці. Зокрема, лише в трьох ОТГ з початку 2019 року проведено 5 заходів державного контролю, а саме: Глобинська міська рада – 2, Пирятинська міська рада – 1, Засульська сільська рада Лубенського району – 2. Проведеної роботи недостатньо для реалізації наданих повноважень. Користуючись нагодою хочу наголосити на необхідності активізації роботи по створенню робочих місць інспекторів праці, що дасть можливість збільшити кількість проведення заходів контролю з питання виявлення не задекларованої праці та легалізації найманої праці.

Натомість, начальник Управління Держпраці відзначив плідну співпрацює з органами Пенсійного фонду, Державної податкової служби, Управлінням Держпродспоживслужби, Укртрансбезпеки, правоохоронними органами та іншими зацікавленими структурами. Так, з травня 2019 року щомісячно спільно з Управлінням інфраструктури та Укртрансбезпеки  здійснюються заходи, направлені на виявлення незадекларованої найманої праці в транспортній галузі. Проводиться обмін інформацією з Управлінням Держпродспоживслужби, отриманої в процесі діяльності. Налагоджена системна робота з органами Пенсійного фонду, органами податкової служби. Щомісяця спільно з фахівцями Податкової служби інспектори праці Управління здійснюють контрольні заходи. Так, наприклад, протягом жовтня здійснено 22 спільні перевірки, за результатами яких виявлено 19 неоформлених працівників.

Тож, і подальша робота очолюваної ним установи в зазначеному напрямі вбачається у подальшій тісній співпраці, адже вирішення проблеми тіньової зайнятості можливе лише при за участі всіх причетних до цього державних структур.