gov.ua Державні сайти України
Пошук

На онлайн-прийомі обговорили порядок випробування імпортних вибухових матеріалів та нормативно-правові підстави організації навчання з охорони праці

17 травня 2017

До Голови Держпраці Романа Чернеги на онлайн-прийомі звернулися громадяни Івано-Франківської області.

Так, Сергія Крегеля, начальника виробничого відділу Івано-Франківської експедиції геофізичних досліджень свердловини, цікавили вимоги до персоналу, що проводить вибухові роботи, а також порядок придбання імпортних вибухових матеріалів та їх випробування.

Голова Держпраці роз’яснив, що придбання імпортних вибухових матеріалів визначено пунктом 18.3 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом МВС України від 21 серпня 1998 № 622, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 7 жовтня 1998 за № 637/3077.

До Державної служби України  з питань праці разом із заявою надаються:

– висновок та рекомендації головної організації експерта про відповідність вибухових матеріалів та їх компонентів, які будуть придбані, діючим в Україні нормативним актам;

– копія контракту на придбання вибухових матеріалів;

– інформація про місце зберігання вибухових матеріалів або договір оренди;

– копії сертифікатів відповідності;

– технічна документація на вибуховий матеріал.

Проведення випробувань проводиться відповідно до вимог Порядку проведення випробувань розроблених, ввезених в Україну та конверсійних вибухових матеріалів, обладнання для їх виготовлення, засобів механізації, пристроїв та апаратури для вибухових робіт, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 15 вересня 2006 № 619, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 5 жовтня 2006 за № 1093/12967.

Також онлайн-прийом відвідав Іван Дутчак, директор навчально-курсового комбінату «Машиніст». Він поінформував, що оскільки Кабінетом Міністрів України скасовано ряд нормативно-правових актів з охорони праці, окремі суб’єкти господарювання ігнорують навчання та перевірку знань, мотивуючи тим,  що документи скасовані. У зв’язку з цим постало питання, як діяти в такій ситуації?

Роман Чернега зазначив, що перелік робіт з підвищеною небезпекою, відповідно до якого щорічно мають навчатися працівники, налічує 137 робіт згідно з Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

Виконання певних видів робіт врегульовано ще застарілими нормативно-правовими актами. Також існують роботи, вимоги до виконання яких тільки частково виписано в нормативно-правовій базі і для них не розроблялися окремі правила. Проте це не відміняє обов’язок роботодавця якісно підготувати працівників до самостійної роботи.

Відповідно до п. 4.3 Типового положення спеціальне навчання (щорічне) з питань охорони праці проводиться роботодавцем на підприємстві за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов’язків працівників і затверджуються наказом (розпорядженням) роботодавця.

Вимоги до безпечних правил роботи, передбачені в скасованих правилах, врегульовані іншими нормативно-правовими актами з охорони праці, в тому числі положеннями про службу охорони праці, про навчання, про розробку інструкцій з охорони праці.

Для формування програм навчання необхідно використовувати  національні стандарти або технічні специфікації, що встановлюють технічні вимоги, яким повинні відповідати продукція, процес або послуга.