gov.ua Державні сайти України
Пошук

Моніторинг заборгованості заробітної плати

27 грудня 2023

Держпраці активно відстежує динаміку заборгованості із виплати заробітної плати, яка станом на 08.04.2024 складала 3 241,6 млн грн у 451 роботодавця. Виявлення причин виникнення боргів по заробітній платі та контроль за їх погашенням є ключовими завданнями інспекторів праці, особливо у складних умовах воєнного стану.

Заборгованість із заробітної плати відстежується Держпраці через регулярне здійснення спеціального моніторингу, який охоплює підприємства різних форм власності та сфер управління.

За останніми даними, найбільші борги зафіксовані у Дніпропетровській – 688,8 млн грн, м. Київ – 483,5 млн грн, Харківській – 467,4 млн грн, Сумській – 302,9 млн грн, Донецькій – 191 млн грн, Запорізькій – 161,6 млн грн, Одеській – 161,1 млн грн, Київській – 122,8 млн грн, Львівській – 119,1 млн грн, Івано-Франківській – 109,8 млн грн та Луганській областях – 102,3 млн гривень.

Водночас зазначена робота не обмежується лише відстеженням заборгованості, але й охоплює аналіз причин її виникнення та розробку заходів щодо її погашення. Зокрема, питання з’ясування причин виникнення заборгованості і пошуку шляхів щодо їх усунення є одним з головних завдань тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), створені при центральних та місцевих органах виконавчої влади, до складу яких входять представники міжрегіональних управлінь Держпраці.

Впродовж січня-березня 2024 року тимчасовими комісіями, з урахуванням безпекової ситуації, проведено 270 засідань, на яких попереджено про дисциплінарну відповідальність 542 керівника.


Довідково

З метою своєчасного виявлення негативних тенденцій та забезпечення оперативного прийняття управлінських рішень з питань погашення підприємствами, установами та організаціями заборгованості із виплати заробітної плати та враховуючи важливість врегулювання проблеми своєчасної виплати заробітної плати працівникам, особливо в умовах воєнного стану, у 2023 році Прем’єр-міністром України доручено Держпраці забезпечити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань додержання законодавства про працю  в частині дотримання строків та першочерговості виплати заробітної плати на підприємствах, установах, організаціях та у фізичних осіб-підприємців.

На виконання доручення Прем’єр-міністра України та наказу Міністерства економіки України від 16.06.2023 № 5782 інспекторами праці Держпраці впродовж червня-грудня 2023 року, здійснено заходи контролю на 708 підприємствах-боржниках із виплати заробітної плати.

На вимоги інспекторів праці впродовж зазначеного періоду 243 підприємства-боржники погасили заборгованість із виплати заробітної плати на суму 434,5 млн грн, тобто повністю чи частково розрахувалися з 19 393 працівниками.


В інтерактивній аналітичній панелі («дашборді») можна ознайомитись з даними в розрізі адміністративно-територіальних одиниць, економічної активності підприємств та інших критеріїв.

Детальний аналіз заборгованості із заробітної плати дозволяє інспекторам праці ефективно реагувати на ситуацію, контролювати стан її погашення.

Для отримання більш детальної інформації та ознайомлення з даними відвідайте інтерактивний дашборд, доступний нижче