gov.ua Державні сайти України
Пошук

Херсонщина: про дотримання правил з охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском

22 вересня 2020

Незабаром розпочнеться опалювальний сезон. Але деякі роботодавці не поспішають приводити до справного стану обладнання, що працює під тиском, а саме котли. Так при перевірці одного з підприємств харчової промисловостіна Херсонщині виявлено ряд порушень НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила з охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском», а саме: експлуатуються саморобні водогрійні котли без будь-яких документів (проектної документації на встановлення котла, журналу нагляду або паспорту з настановою (інструкцією) з монтажу і експлуатацією, акту, що підтверджує проведення монтажних робіт і налагодження, інформації про технічний огляд котлів тощо).

Нагадуємо власникам, що монтаж котлів має виконуватися відповідно до вимог проекту виконання робіт на монтаж, розробленого з урахуванням технічної документації на встановлення котла і експлуатаційних документів (настанови з експлуатації, інструкції з монтажу, пуску, регулювання). Після проведення монтажу та налагодження котла складається акт, що підтверджує проведення монтажних робіт і налагодження.

Крім того, кожен котел повинен супроводжуватись експлуатаційною документацією, а саме: журналом нагляду (паспортом), до якого прикладається настанова (інструкція) з монтажу і експлуатації, яка містить вимоги до відновлення і контролю металу при монтажі і експлуатації в період розрахункового строку служби.

Розміщення котлів та допоміжного устаткування в котельнях повинно здійснюватись відповідно до проекту.

Перед пуском котла в роботу  роботодавець повинен призначити наказом відповідального працівника за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском, який повинен пройти навчання та перевірку знань з охорони праці у встановленому поряду, призначити в необхідній кількості обслуговуючий персонал, який також повинен пройти навчання з охорони праці і мати відповідну кваліфікацію щодо обслуговування обладнання під тиском, забезпечити проведення технічних оглядів і експертного обстеження обладнання під тиском у випадках, передбачених законодавством, у визначені строки, а також виконати всі вимоги, які зазначені у п. 1 гл. 1 розд. VII НПАОП 0.00-1.81-18.

Також нагадуємо, що роботодавець повинен подати до територіального управління Держпраці декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які зазначені в додатку 7 до постанови Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 (зі змінами від 03.03.2020 р. № 207), а саме: п.8. Парові та водогрійні котли теплопродуктивністю понад 0,1 МВт.

З метою забезпечення безпечної експлуатації котлів та попередження травматизму і аварій при їх експлуатації звертаємо увагу роботодавців на необхідність вжиття першочергових заходів щодо дотримання порядку проектування, виготовлення, монтажу, технічного огляду та експлуатації опалювальних котлів, у першу чергу теплопродуктивністю понад 0,1 МВт.