До Всесвітнього дня боротьби з дитячою працею
12 червня 2019Сьогодні, 12 червня, у всьому світі відзначається День боротьби з дитячою працею. Започатковуючи цей день, уряди країн та міжнародні організації закликають до викорінення примусової, шкідливої та небезпечної праці, а також експлуатації дітей.
Свідченням зазначеного стало схвалення Конвенції ООН про права дитини резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989 та ухвалення Міжнародною організацією праці Конвенції від 17.06.1999 № 182 „Про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці. Вказані міжнародно-правові акти ратифіковані Україною.
На виконання міжнародних зобов’язань Урядом України затверджено Державну соціальну програму „Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини„ на період до 2021 року (далі – Програма).
Відповідно до пункту 4 завдання 20 (Удосконалення заходів щодо протидії найгіршим формам дитячої праці) розділу IV Програми на Держпраці покладається здійснення моніторингу стану додержання законодавства про працю неповнолітніх.
Відповідно до визначення Міжнародної організації праці моніторинг дитячої праці це активний процес по зупиненню використання дитячої праці, який включає в себе здійснення регулярних моніторингових візитів з метою ідентифікації дітей, які працюють, проведення оцінки ризиків, на які вони наражаються, подальший нагляд за цими дітьми, проведення з ними просвітницької та профілактичної робіт. Під дитячою працею розуміється робота, виконання якої небезпечне й шкідливе для дитини і заборонено міжнародним та національним законодавством.
Впродовж поточного року Держпраці проведено 2262 інспекційних відвідування з питань додержання законодавства про працю неповнолітніх.
Застосування праці дітей виявлено у 30 суб’єктів господарювання. У перевірених роботодавців працювало 77 неповнолітніх осіб.
Як засвідчують результати заходів державного контролю, на підприємствах зайнятість дітей мало поширена, і переважно це особи у віці від 16 до 18 років, тобто старше мінімального віку прийому на роботу, встановленого чинним трудовим законодавством.
Однак занепокоєння викликає, те що понад половини перевірених підприємств (25) порушують права 50 неповнолітніх працівників, причому спектр таких порушень дуже широкий (найчастішими є прийняття на роботу без медогляду, відсутність спеціального обліку, порушення строків виплати заробітної плати, але поширеним порушенням є зайнятість взагалі без оформлення трудових відносин (26 дітей працювали неоформлено у 14 роботодавців), що передбачає повну незахищеність трудових та всіх інших прав дитини). Залучення до неформальної зайнятості, найчастіше відбувається у вуличній та базарній торгівлі, будівництві, сфері послуг, що створює великі ризики залучення дітей до дитячої праці, включаючи її найгірші форми.
За результатами інспекційних відвідувань:
– прийнято 13 рішень про накладення фінансових санкцій за порушення норм законодавства про працю на суму 2 млн 153 тис. 268 грн, з низ сплачено 12 тис. 69 грн;
– складено та передано до суду 7 протоколів про притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності;
– матеріали 8 справ направлено до правоохоронних органів для відповідного реагування;
– видано 23 приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, з них 6 приписи виконано.
Невід’ємну частину моніторингу стану додержання законодавства про працю неповнолітніх складає превентивна робота з роботодавцями, батьками, закладами освіти тощо.
З метою підвищення рівня обізнаності зацікавлених та дотичних сторін щодо додержання законодавства про працю неповнолітніх, а також недопущення використання найгірших форм дитячої праці територіальними органами Держпраці проведено 2 тис. 135 інформаційно-роз’яснювальних заходів.
Зверніть увагу!
Праця дітей національним законодавством не заборонена, але її застосування має відповідати нормам Кодексу законів про працю України.
Пам’ятайте!
Діти, які працюють у надто ранньому віці, понад встановлену тривалість робочого дня за низьку оплату праці, в умовах, що є шкідливими для їх здоров’я і для їх фізичного й розумового розвитку, позбавлені дитинства і майбутн