Дніпро: завдяки посадовцям Держпраці незаконно звільненого військовослужбовця поновлено на роботі
28 березня 2018До Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області звернувся працівник підприємства, яке спеціалізується на виробництві машин і устаткування для добувної промисловості та будівництва, зі скаргою про незаконне звільнення.
За словами працівника, він у квітні 2015 року отримав повістку з військового комісаріату та був призваний на строкову військову службу. Повістку подав до служби персоналу підприємства.
Відповідно до п. 2 ст. 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» у редакції, що діяла на момент звільнення працівника, «за громадянами України, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності, місце навчання у навчальному закладі незалежно від підпорядкування та форми власності та незалежно від форми навчання».
Тобто, за працівником повинно зберігатися робоче місце на період проходження строкової військової служби. Втім його було звільнено з роботи, що є порушенням законодавства про працю.
Так, посадовці Управління здійснили позаплановий захід, під час якого було підтверджено, що дії керівництва підприємства є такими, що суперечать чинному законодавству.
За результатами перевірки було винесено припис про усунення зазначених порушень, який в подальшому був оскаржений представниками підприємства в суді. Суд підтвердив законність дій фахівців Держпраці та визнав правомірним припис, в результаті чого працівника було поновлено на роботі.
Інформаційно:
Відповідно до ст. 265 Кодексу Законів про працю України юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про альтернативну (невійськову) службу”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, несуть відповідальність у вигляді штрафу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.