У Запорізькій області слюсар з ремонту колісних транспортних засобів отримав тяжку травму при накачуванні балону повітрям
13 січня 202616 травня 2025 року приблизно 07:45 на підприємство з перевозок прийшов слюсар з ремонту колісних транспортних засобів (далі – потерпілий). Перевдягнувшись у спецодяг, він попрямував на своє робоче місце до приміщення нижнього боксу.
О 08:00 до приміщення нижнього боксу прийшов механік з ремонту транспорту підприємства та в усній формі видав завдання на виконання поточних робіт слюсарям з ремонту колісних транспортних засобів: потерпілому – ремонт супорту причепа, іншим слюсарям – фарбування елементів транспортних засобів та комп’ютерну діагностику транспортних засобів.
Приблизно о 13:00 до механіка звернувся водій автомобіля MAN із скаргами на технічний стан ходової частини, звернувши увагу, що після мийки автомобіля він почув звук шипіння повітря з балону пневморесори. Механік сказав водію заїхати автомобілем MAN на оглядову канаву у нижньому боксі для обстеження ходової частини.
Приблизно о 13:30, механік виписав наряд-допуск потерпілому на демонтаж та монтаж балону пневморесори транспортного засобу, провів йому цільовий інструктаж з безпечних методів робіт та разом з ним приступив до знімання балону пневморесори транспортного засобу.
Під час заміни балону пневморесори у потерпілого не виходило встановити його на металевий стакан. Тоді для прискорення виконання роботи він знайшов саморобну металеву конструкцію.
Приблизно о 15:40 потерпілий взяв пневмопистолет, який був підключений до пневмосистеми траснспортного засобу, та почав накачувати балон пневморесори повітрям, при цьому помістивши його в саморобну металеву конструкцію. В цей час до приміщення нижнього боксу зайшов механік та побачив, як потерпілий виконував роботи. Механік відразу зробив потерпілому зауваження про недоцільність використання саморобної металевої конструкції, в якій знаходився балон пневморесори. На зауваження механіка потерпілий відповів, що не треба вчити його працювати та продовжив накачувати балон пневморесори повітрям.
Приблизно о 15:43 механік почув гучний різкий звук і, обернувшись, побачив, як потерпілий впав і лежить на підлозі.
Балон пневморесори автомобіля, перебуваючи під тиском, різко вивільнив саморобну металеву конструкцію, якою в свою чергу був травмований потерпілий.
Причини нещасного випадку
Організаційні:
порушення трудової і виробничої дисципліни, у тому числі: невиконання посадових обов’язків, а саме: не було організовано роботи з технічного обслуговування та ремонту автотранспортних засобів – не було заборонено подальше виконання роботи з використанням саморобної металевої конструкції, не було забезпечено робітника справним інструментом та пристроями, що відповідають вимогам безпеки; при заміні пневморесори автомобіля MAN при накачуванні балону пневморесори повітрям він не був закріплений на транспортному засобі; не проконтрольовано дотримання підлеглим персоналом вимог охорони праці.
порушення трудової і виробничої дисципліни, у тому числі: невиконання вимог інструкцій з охорони праці, а саме: заповнення повітрям балона пневморесори автомобіля MAN виконувалось без встановлення та закріплення пневморесори на транспортний засіб; використання саморобної металевої конструкції в процесі виконання робіт по встановленню балона пневморесори транспортного засобу.
Перелік нормативно-правових актів з охорони праці, вимоги яких були порушені
НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті»; «Посадова інструкція механіка з ремонту транспорту»; «Технологічна карта по заміні пневморесори вантажних автомобілів»; «Інструкція з охорони праці для слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів».
Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам
За результатами розслідування нещасного випадку роботодавець зобов’язаний обставини та причини нещасного випадку опрацювати з працівниками підприємства; всім слюсарям з ремонту колісних транспортних засобів провести позаплановий інструктаж з питань охорони праці в обсязі інструкції з охорони праці для слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів; механіку з ремонту автотранспорту організувати проведення позачергової перевірки знань з питань охорони праці; потерпілому – слюсарю з ремонту колісних транспортних засобів, провести позаплановий інструктаж з питань охорони праці в обсязі інструкції з охорони праці для слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів; вилучити з місць проведення робіт весь саморобний і несправний інструмент, а також інструмент, який не застосовується при виконанні певних операцій; заборонити застосовувати в роботі саморобні пристрої, пристосування, інструменти.