Нещасний випадок з малярем під час робіт на будівельному майданчику
07 грудня 2020Обставини, що призвели до настання нещасного випадку
Близько 8-00 год. 22.01.2020 потерпілий маляр прийшов на роботу на територію підприємства.
На момент, коли водій зайшов до роздягальні, потерпілий маляр переодягався.
Незабаром в роздягальню зайшов виконавець робіт і направив потерпілого маляра та водія у виробничий цех.
У виробничому цеху виконавець робіт дав завдання винести з цеху на вулицю та поскладати дошки (700х100х50 мм) у кількості 40-50 шт., які потерпілий маляр та водій попередньо пофарбували 17.01.2020. Тоді фарбування виконували на вулиці, використовуючи фарбу Емаль ПФ-115 та розчинник Уайт-спірит. Вкінці робочого дня 17.01.2020 пофарбовані дошки потерпілий маляр та водій занесли у виробничий цех. 18 та 19 січня 2020 року були вихідні дні, а 20 та 21 січня 2020 року потерпілий маляр та водій перебували у відпустці без збереження заробітної плати. Тобто після 17.01.2020 приступили до роботи 22.01.2020.
Давши працівникам завдання виконавець робіт виїхав за межі підприємства. Через дві години, близько 10:00 год 22.01.2020, він повернувся і дав завдання навішувати металеві деталі (вагою до 7 кг) для фарбування на підвісні металоконструкції (рейки) у цеху, а сам пішов працювати в адмінприміщення.
Як свідчить водій, працюючи, потерпілий маляр скаржився на біль у грудях і пояснював це тим, що напередодні ввечері (21.01.2020) вживав алкоголь і знеболювальні препарати. Час від часу потерпілий маляр сідав відпочивати, а також на кілька хвилин ходив до роздягальні, щоб полежати.
Повернувшись з роздягальні біля 11 год. 20 хв. потерпілий маляр попрацював ще кілька хвилин і знову сів на стілець, що стояв між шафою для напилення та шафою для сушіння оброблених виробів.
Через кілька хвилин до виробничого цеху зайшов виконавець робіт, щоб подивитися на стан виконання завдання. Він побачив, що потерпілий маляр сидить на стільці та звернув увагу на його зовнішній вигляд (блідість). На запитання виконавця робіт щодо потреби викликати «швидку» потерпілий маляр відмовився та відповів, що напередодні, 21.01.2020, вживав знеболювальні медичні препарати.
Потерпілий маляр встав зі стільця, пройшов кілька кроків у напрямку до металевого стола, розташованого на відстані 2,1 м від камери напилення у західному напрямку та впав на підлогу.
Виконавець робіт почав надавати первинну невідкладну медичну допомогу, а водій викликав швидку медичну допомогу та вийшов на вулицю, щоб зустріти її. Після прибуття автомобіля швидкої медичної допомоги, лікарі оглянули потерпілого маляра та близько 11 год 40 хв констатували його смерть.
Відповідно до підпункту 7 пункту 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 № 337 (далі – Порядок № 337), обставинами, за яких нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання визнаються пов’язаними з виробництвом, є раптове погіршення стану здоров’я потерпілого, одержання травм або його смерть під час виконання трудових (посадових) обов’язків внаслідок впливу шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, що підтверджено медичним висновком, або у разі, коли потерпілий не пройшов обов’язкового медичного огляду відповідно до законодавства, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку.
Згідно з результатами атестації робочого місця маляра за умовами праці, проведеної ДП ЕТЦ, показники шкідливості, важкості та напруженості праці перебувають у межах допустимих норм.
Потерпілий маляр прийнятий на посаду маляра без проходження попереднього (періодичного) медичному огляду працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, чим порушено вимоги п.п.1.3 – 1.5, п.2.15, п.3.2 наказу МОЗ України від 21.05.2007, № 246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій».
Смерть потерпілого маляра настала від гострої серцево-судинної недостатності внаслідок захворювання – кардіоміопатії нез’ясованого походження, гострої серцево-судинної недостатності, яка розвинулась на фоні дистрофії серцевого м’яза нез’ясованого походження (лист КЗ).
Відповідно до медичного висновку ЛКК (лист КП), повідомлено наступне:
«В п. 1.12, 1.35, 2.5 додатку № 4 до 2.6. Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ України № 246 від 21.05.2007 року «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» та додатку № 6 до цього наказу, не було протипоказів для допуску потерпілого маляра до роботи з токсичними речовинами при наявності серцевої патології. Проте, враховуючи висновок судово-медичного експерта про наявність серцевої патології, потерпілий маляр мав в обов’язковому порядку пройти попередній медичний огляд при працевлаштуванні».
Отже, показники шкідливості, важкості та напруженості праці на робочому місці маляра перебувають у межах допустимих норм. Потерпілий маляр не пройшов обов’язкового медичного огляду, однак робота, що виконувалася, не протипоказана йому відповідно до медичного висновку (підстава – висновок ЛКК). Наявні факти у сукупності не задовільняють умов підпункту 7 пункту 52 Порядку № 337, за яких нещасний випадок визнається пов’язаним з виробництвом.
Таким чином, відповідно до п. 53 Порядку № 337 даний нещасний випадок визнається не пов’язаним з виробництвом.
Причини: основна: 31 – Психофізіологічна: незадовільні фізичні дані або стан здоров’я, супутні: 19 – Організаційна: відсутність або не якісне проведення медичного обстеження (професійного відбору)