Нещасний випадок внаслідок падіння потерпілого в шахту для ремонту вала гідроагрегату
17 березня 2021Обставини, за яких стався нещасний випадок
Безпосереднім місцем настання даного нещасного випадку є приміщення машинного залу будівлі ГЕС, шахта для ремонту вала турбіни.
У машинному залі велися роботи з капітального ремонту гідроагрегату. Зокрема проводився технічний огляд кришки турбіни на наявність пошкоджень.
Його здійснювали на вимогу майстра, котрий відповідальний за ремонтні роботи у супроводі заступника начальника цехута електрозварника. Технічний нагляд здійснював начальник електромашинного цеху підприємства.
Оглянувши обладнання кришки турбіни, що знаходиться в машинному залі з боку розвантажувального майданчика, працівники направилися на огляд кришки турбіни зі сторони гідроагрегату №1, де розташовувалася шахта для ремонту вала турбіни.
У цей час, відповідно до технологічного процесу, проводились підготовчі роботи щодо встановлення валу з обтікачем у зборі в ремонтну шахту.
Зокрема, були опущенні середня частина захисних перил та встановлена захисна сигнальна стрічка.
Електромонтер групи технологічної автоматики служби релейного захисту автоматики вимірювань та зв’язку та майстер показували місце ймовірних пошкоджень на нижній частині кришки турбіни, а заступник начальника цеху підсвічував ліхтарем. У цей час начальник електромашинного цеху перебував за спинами вказаних осіб та намагався розглядіти пошкодження.
Однак, внаслідок власної необережності не втримав рівновагу, оступився та впав у шахту, підготовлену для ремонту вала гідроагрегату з обтікачем.
Потерпілому було оперативно надано домедичну допомогу. Після прибуття карети швидкої допомоги та проведення реанімаційних дій, лікарі констатували його смерть.
Причини нещасного випадку: основна – організаційна: невиконання посадових обов’язків.
Порушено: вимоги пункту 3.6 «Посадової інструкції начальника цеху (електромашинного)», яким працівника зобов’язано забезпечити порядок та безпечні умови праці при веденні технологічних процесів, виконанні виробничих операцій, експлуатації, технічному обслуговуванні устаткування, приладів, комунікацій, будівель, споруд;
вимоги статті 14 Закону України «Про охорону праці», якою працівника зобов’язано дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства.
Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам, гострим професійним захворюванням (отруєнням), аваріям:
обставини даного нещасного випадку зі смертельним наслідком довести до відома працівників підприємства;
організувати перевірку працівників підприємства, а також робочих місць підрядних організацій щодо безпечного виконання робіт на висоті (навчання, медичний огляд, організація допуску до виконання робіт, наявність ЗІЗ, тощо);
попередити осіб підрядних організацій, відповідальних за стан охорони праці, координаторів з охорони праці про недопустимість порушення вимог охорони праці під час виконання робіт на виділених ділянках та призупинення виконання робіт у випадках їх наявності;
провести позаплановий інструктаж з питань охорони праці для працівників;
провести позапланове навчання та перевірку знань з питань охорони праці осіб керівного складу, котрі задіяні у технологічних процесах виробництва та повинні проходити періодичну перевірку знань, правил, норм, регламентів та інструкцій;
посилити контроль за станом дотримання правил з охорони праці інженерно – технічним персоналом підприємства.