Нещасний випадок під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт на об’єкті будівництва – «Реконструкція з добудовою торгово-розважального комплексу»
08 грудня 2020Обставини, за яких стався нещасний випадок
Місцем нещасного випадку є дах діючої будівлі корпусу № 2 ТРК, де здійснювалось підіймання на дах, а також подачу на площадку біля будівлі знятої з покрівлі мінеральної вати (Вінниччина).
Автомобільний кран на пневмоходу марки «LIEBHERR L TM 1025» був встановлений на площадці біля зовнішньої стіни торгового корпусу № 2.
Стропальні роботи біля крана виконувались двома працівниками, а на даху перебували Працівники №1 та №2 (далі – Потерпілий), які здійснювали складування піддонів з утеплювачем, а також подачу знятої з покрівлі мінеральної вати. Із 8 до 12 год., ними було опущено на площадку десять піддонів демонтованої раніше мінеральної вати і піднято на дах чотирнадцять піддонів мінеральної вати, призначеної для укладання на покрівлі будівлі. Із 8 до 12 год., ними було опущено на площадку десять піддонів демонтованої раніше мінеральної вати і піднято на дах чотирнадцять піддонів мінеральної вати, призначеної для укладання на покрівлі будівлі.
На даху перебувало ще три працівники іншого підприємства, які на відстані 5- 6 м від них укладали на покрівлі мінеральну вату. У цей час Працівник №1 витягнув з піддона строп, подивився у сторону Потерпілого – він сидів на парапеті, права рука звисала вниз, потім він різко повернувся вперед і перекинувся через парапет.
Потерпілий упав з висоти 16,48 м на покриту дорожньою плиткою площадку. Засоби індивідуального захисту – запобіжний пояс ним не використовувався (відповідно до журналу видачі запобіжних пристроїв та індивідуальних засобів захисту, каска, жилет сигнальний і запобіжний пояс йому видані). Тимчасові захисні огородження не були встановлені.
Причини нещасного випадку:
Основна: Неналежне забезпечення підготовки робочих місць для проведення робіт на даху будівлі, внаслідок чого допущено перебування працівника біля перепаду по висоті (16,48 м), на відстані менше 2,0 м з відсутнім тимчасовим захисним огородженням, без застосування запобіжного пояса.
Порушення вимог п.п. 1.7.4, 7.2.16 Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Держгірпромнагляду від 27.03.2007 № 62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04.06.2007 за № 573/13840 (НПАОП 0.00-1.15-07), підпункту 3, п.4, розд. XIV Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 23.06.2017 № 1050, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.09.2017 за № 1111/30979 (НПАОП 45.2-7.03-17).
Супутня: Перебування працівника поблизу неогородженого перепаду по висоті більше 1,3 м (16,48 м), де не були встановлені тимчасові огородження, без застосування запобіжного пояса.
Порушення вимог п.п. 1.13, 17.1 Інструкції з охорони праці № 13 при виконанні робіт на висоті, затвердженої наказом директора ТОВ «Будівельне бюро» від 05.03.2019 № 25.
Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам, гострим професійним захворюванням (отруєнням), аваріям:
- Забезпечити підготовку робочих місць до початку проведення робіт на висоті, в т. ч. перевірку наявності та стану засобів індивідуального та колективного захисту.
- Не допускати перебування працівників поблизу неогороджених перепадів по висоті більше 1,3 м, без встановлення тимчасових захисних (страхувальних) огороджень, або застосування працівниками запобіжних поясів.
- Забезпечити проведення з посадовими особами та працівниками, які виконують роботи підвищеної небезпеки, позачергового навчання і перевірки знань з питань охорони праці.
- З працівниками підприємства провести позаплановий інструктаж з питань охорони праці з доведенням обставин та причин нещасного випадку.
- Обставини і причини нещасного випадку довести до працівників генпідрядної та субпідрядних організацій будівельного об’єкта.