gov.ua Державні сайти України
Пошук

Нещасний випадок на будівництві внаслідок падіння з 13 поверху

17 січня 2022

Обставини, за яких стався нещасний випадок

На підставі зібраних матеріалів комісія з розслідування встановила, що 03.08.2021 о 08 год. 00 хв підсобний робітник прибув на дільницю № 1. Після проведення усного інструктажу з техніки безпеки виконроб розподілив робітників по бригадах та видав їм в усній формі змінне завдання на день. Бригаді, в складі якої був потерпілий, було доведено завдання по прибиранню будівельного сміття на 14-му поверсі будівлі. З наявних пояснень працівників встановлено, що потерпілий під час роботи вживав алкогольні напої.

Під час прибирання сміття (складали залишки будівельного сміття в мішки та підмітали підлогу) на 14-му поверсі піднявся пил і приблизно о 10 год. 20 хв. потерпілий з напарником спустились на 13-й поверх для відпочинку. Під час відпочинку вони палили цигарки в безпосередній близькості до віконного отвору.

Перед початком перекуру потерпілий сперся обома руками на захисну огорожу, просунув голову з вікна поміж двох дерев’яних поперечних дошок огородження, щоб побачити, де знаходиться виконавець робіт, який здійснював контроль за ходом виконання робіт. Потім він присів біля вікна і підпалив цигарку. Хвилин через 5 він запалив вдруге, а напарник трохи почекавши, розвернувся і повільно пішов в напрямку сходів. Попутно підібрав з підлоги пару цеглин і в цей момент почув викрик з нецензурними словами. Обернувшись в сторону вікна побачив, що потерпілого там вже не було.

Виконроб, який в цей час знаходився внизу, одразу викликав швидку допомогу та поліцію.

По приїзду на місце події лікарі швидкої медичної допомоги оглянули потерпілого та констатували його смерть.

Згідно з висновком судово-медичної експертизи причиною смерті підсобного робітника являється: «масивна крововтрата, перелом кісток скелету, ушкодження внаслідок падіння, стрибка чи поштовху з висоти. При судово-токсикологічному дослідженні крові від трупа потерпілого виявлений етанол в концентрації 2,6 г/л».

Причини настання нещасного випадку:

Основна причина: невиконання вимог інструкцій з охорони праці (25.2), а саме: підсобний робітник, перебуваючи в стані сильного алкогольного сп’яніння, перехилився за межі захисного огородження на віконному блоці, не втримався і випав з вікна 13-го поверху на бетонну плиту перекриття підземного паркінгу.

Порушено: п.п. 1.5, 1.7, 3.3 інструкції з охорони праці № 19 для підсобного робітника, затвердженої наказом директора № 24-ОД від 06.02.2019, п. 1.6 інструкції з охорони праці № 26 під час виконання робіт на висоті, затвердженої наказом директора № 36-ОД від 06.02.2019; стаття 14 Закону України «Про охорону праці» № 2695-XII (2695-12) від 14.10.1992.

Супутні причини: невиконання посадових обов’язків (25.1), а саме: виконавець робіт та в.о. директора не забезпечили належний контроль за дотриманням працівниками трудової дисципліни і вимог нормативно-правових актів з охорони праці, допустивши виконання робіт підсобним робітником, який знаходився в стані сильного алкогольного сп’яніння.

Порушено: п.п. 4.18, 4.19 Посадової інструкції виконавця робіт (виконроба), затвердженої наказом директора № 34-ОД від 06.02.2019; стаття 13 Закону України «Про охорону праці» № 2695-XII (2695-12) від 14.10.1992.

Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам:

вжити вичерпних заходів для запобігання перебуванню працівників на робочих місцях в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння (контроль за допомогою технічних засобів стан працівників на предмет алкогольного сп’яніння на початку роботи та візуальний контроль  впродовж робочого дня);

передбачити персональну відповідальність безпосередніх керівників, у разі виконання робіт підконтрольними працівниками у стані алкогольного сп’яніння;

організувати та провести позачергове навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці працівникам робітничих професій за Правилами охорони праці під час виконання робіт на висоті (НПАОП 0.00-1.15-07);

забезпечити контроль за дотриманням працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки та Правил внутрішнього трудового розпорядку;

виконавцям робіт пройти позачергове навчання та перевірку знань з питань охорони праці;

забезпечити постійний контроль, безпосередньо після встановлення та в процесі виконання робіт, за відповідністю захисних огороджень на будівельному майданчику вимогам нормативно-правових актів та ПВР;

провести позаплановий інструктаж з питань охорони праці працівникам підприємства.

Стан виконання розроблених комісією заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам перебуває на контролі Управління.

Інформація про нещасні випадки зі смертельними наслідками постійно висвітлюється на сайті Управління Держпраці у Чернігівській області та доводиться до особового складу.