Нещасний випадок із смертельним наслідком під час експлуатації автомобільного стрілового крану СМК-101
07 грудня 2020Обставини, за яких стався нещасний випадок
Безпосередньо нещасний випадок стався 23 вересня 2019 року о 16 год 40 хв на території будівельного майданчика для вантажно-розвантажувальних робіт автомобільним краном СМК-101.
Працівник №1 (потерпілий) – підсобний робітник – виконував вантажно-розвантажувальні роботи цегли в піддонах з напівпричепу бортового на будівельному майданчику. Працівник №2 машиніст крану, не подбавши про безпеку працівника №1, не припинив виконання робіт у зв’язку із перебуванням під вантажем останнього. Працівник №1 перебував на робочому місці у стані сильного алкогольного сп’яніння та фактично виконував обов’язки стропальника, не подбавши про особисту небезпеку, під час переміщення вантажу вантажопідіймальним краном перебував під вантажем, що підіймався машиністом автокрану Працівником №2, та у зоні його ймовірного падіння.
Під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт, у результаті падіння стріли автомобільного стрілового крану СМК-101 Працівник №1 загинув на місці настання нещасного випадку, а саме на напівпричіпі, що знаходився на території будівельного майданчику.
Причиною висмикнення кінця лівого стрілового канату крану із зажимів, що і призвело до падіння стріли автокрану, є перевищення ваги вантажу,
що підіймався (відповідно до технічної характеристики, зазначеної у паспорті на автомобільний кран, при вильоті стріли 12,3 м максимальна вантажопідʹємність крану складає – 0,9 т, (крива Ж˗И додатку 7), вага ж піддону з цеглою, що підіймалася становить не менш ніж 1,8 т, що вдвічі більше ніж допустиме значення).
Причини нещасного випадку: основна – організаційна: порушення законодавства про охорону праці під час експлуатації автомобільного крану СМК-101, на який видано відповідний дозвіл.
Порушено: п. 1 розділу 1 глави III НПАОП 0.00-1.75-15 та п.п. 4,5 п. 9 розділу 6 глави VI, п. 6 розділу 3 глави VII НПАОП 0.00-1.80-18, п. 3.2 глави V, п.п. 1.1. п. 1 глави VI «Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників», затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 25.01.2012 № 67, п.п. 4 п. 23 розділу II посадової інструкції виконавця робіт.
Супутні причини: залучення до роботи працівників не за спеціальністю (професією), алкогольне сп’яніння.
Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам, гострим професійним захворюванням (отруєнням), аваріям:
ознайомити працівників з обставинами та причинами нещасного випадку;
провести позачерговий інструктаж з охорони праці працівників підприємства;
посилити контроль за станом охорони праці підприємства;
привести у відповідність до «Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 29.11.2018 № 1804, стан видачі та обліку ЗІЗ на підприємстві;
посилити контроль та вжити дієвих заходів дисциплінарного впливу для дотриманням найманими працівниками трудової дисципліни на виробництві та дотримання ними Правил внутрішнього трудового;
рекомендувати керівнику підприємства вирішити питання про проведення з власної ініціативи експертного обстеження та позачергового повного технічного огляду крану автомобільного КС-3575А у відповідності до пункту 1 розділу 4 глави VI «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання», для недопущення аналогічних нещасних випадків на виробництві.