gov.ua Державні сайти України
Пошук

Під час реконструкції існуючого зерносушильного комплексу стався нещасний випадок

09 березня 2021

Обставини, за яких стався нещасний випадок:

28.11.2020 на об’єкті будівництва «Реконструкція існуючого зерносушильного комплексу з встановленням 2-х технологічних ємностей для тимчасового зберігання зерна» в Городнянському районі Чернігівської області стався груповий нещасний випадок зі смертельними наслідкамивнаслідок падіння з висоти. Так, два працівники виконуючи роботи з монтажу металоконструкцій на висоті 22 м, не пристебнули запобіжні пояси та впали з висоти отримавши травми не сумісні з життям.

26.11.2020 було розпочато монтаж конструкцій та обладнання. На будівельний майданчик прибув кран марки XCMG, котрий здійснював підйом металоконструкцій зерносушильного комплексу, що монтувалися.

26.11.2020 – 28.11.2020 проводилось збирання норії та кріплення ковшів стрічки транспортера.

27.11.2020 за допомогою автомобільного крану марки XCMG (піднімав матеріали та конструкції) та автопідйомника (піднімав працівників, які здійснювали кріплення елементів, що монтувалися) потерпілими та іншими працівниками бригади було змонтовано транспортну повітряну галерею між норійною вежею та силосом і додаткову опору галереї на стінку силосу.

Згідно з технологічною документацією  галерея 1 повинна була бути змонтована у стик до галереї 2. Водночас під час монтажу без погодження з проектною організацією та замовником, бригадою з осіб, які працювали за цивільно-правовими договорами, було прийнято рішення підняти галерею 1 над галереєю 2, що призвело до збільшення висоти встановлення галереї з боку силосу. При подальшому виконанні монтажних робіт виникла необхідність нарощування опори на стінку ємності (первинна довжина 8 м) до висоти галереї.

З метою нарощення опори до потрібної висоти бригадиром монтажників одним з потерпілих було прийнято рішення виготовити додаткову верхню секцію опори з профільної труби безпосередньо на місці виконання робіт. Потерпілий 1 піднявшись на галерею виміряв рулеткою відстань між нею та змонтованою опорою. Після цього потерпіліз профільної квадратної труби перерізом 60 мм х 60 мм і товщиною 3 мм виготовили заготовки елементів додаткової секції опори. Потім, близько 16 год. 00 хв., один з потерпілих піднявся на галерею по сходах норійної вежі та за допомогою мотузки підняв на неї заготовки елементів додаткової секції, які на землі прив’язував інший потерпілий.

28.11.2020 о 08 год. 00 хв. працівники, що виконували роботи по цивільно-правових договорах прийшли на будівельний майданчик і приступили до виконання роботи. Водій автокрану прогрів двигун та перевів стрілу крана з транспортного положення у робоче. Згідно наданих пояснень у подальшому він чекав, поки інші працівники здійснять стропування вантажу.

Того ж ранку, до 9 год. 00 хв., потерпілі піднялися по сходах норійної вежі на галерею на висоту близько 22 м, де розпочали роботи по монтажу додаткової секції опори.

Як випливає з матеріалів огляду місця події, при цьому на них були одягнуті страхувальні пояси, захисні каски не застосовувалися. Згідно наявних у матеріалах пояснень безпосередньо за процесом монтажу у подальшому ніхто з інших працівників не спостерігав, тому немає свідків, які можуть вказати на послідовність операцій, що виконували потерпілі у процесі монтажу додаткового елементу опори.

В цей час кілька працівників, які приймали участь у виконанні робіт, перебували на будівельній площадці. Всі вони не бачили потерпілих у зв’язку з тим, що ті знаходились на висоті близько 22 м, а свідки не дивилися у цьому напрямку і виконували іншу роботу (зона огляду у напрямку місця ведення зварювальних робіт була для них перекрита конструкціями споруд зерносушильного комплексу).

Близько 09 год. 30 хв. робітники, які перебували на майданчику почули крики людей та побачилипадаючих з висоти потерпілих (на момент, коли вони попали у поле їх зору, потерпілі перебували у процесі падіння на висоті 5-7 м від землі). У зв’язку з тим, що безпосередніх свідків моменту початку падіння з висоти потерпілих немає, не виявляється можливим встановити, що саме стало причиною втрати рівноваги та падіння потерпілих. Водночас встановлено, що неконтрольоване падіння на землю відбулося внаслідок того, що потерпілі на момент падіння не були пристебнуті до елементів конструкції наявними та вдягнутими на них страхувальними поясами.

Було викликано швидку медичну допомогу та поліцію. Лікарі швидкої медичної допомоги, які прибули на місце події констатували смерть потерпілих.

Причиною смерті потерпілих є: набряк головного мозку; забій головного мозку; внутрішньо-черепна травма з переломом кісток черепа; інші ушкодження внаслідок падіння. При судово-токсикологічному дослідженні крові від трупів потерпілих етанол не виявлений.

Причини настання нещасного випадку:

Основна причина: організаційна (21) невикористання виконавцями робіт на висоті засобів індивідуального захисту (за їх наявності).

Порушено: п. 1 розділу ІХ Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках (НПАОП 45.2-7.03-17); п. 1.13 Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті (НПАОП 0.00-1.15-07); пп. 9.3.4., 18.1.2, Б.4, В.21 ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення» (НПАОП 45.2-7.02-12).

Супутні причини:

Інші психофізіологічні причини (37) недбання про власну безпеку потерпілими.

Порушено: п. 1 розділу ІХ Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках (НПАОП 45.2-7.03-17).

Технічна причина (03) незабезпечення безпосередніх виконавців робіт з реконструкції чітким завданням та належною проектно-технологічною документацією на монтаж додаткової опори галереї.

Порушено: п. 1 розділу VІІ, п. 1 розділу VІІІ Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках (НПАОП 45.2-7.03-17); пп. 4.2.-4.5., 4.15., 4.16., 4.18. і додаток В ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення» (НПАОП 45.2-7.02-12), пп. 5.1.1., 5.1.3., 5.1.7., 5.1.8., 5.3.1., 5.3.5, 7.1., 7.9. ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва».

Організаційна причина відсутність належного функціонування системи управління охороною праці на будівельному об’єкті.

Порушено: пп. 1, 2 розділу VІІ, п. 1 розділу VІІІ Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках (НПАОП 45.2-7.03-17); п. 5.2. ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення» (НПАОП 45.2-7.02-12).

За результатами розслідування спеціальною комісією встановлено дійсні обставини та причини настання нещасного випадку, визначено осіб які допустили порушення вимог законодавства з охорони праці. Нещасний випадок визнаний пов’язаним з виробництвом.

Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам:

Забезпечити обов’язкове використання випробуваних у встановлені терміни та відповідної конструкції засобів індивідуального захисту від падіння особами, які виконують роботи на висоті (у т.ч. верхолазні роботи)

Забезпечити (з ознайомленням під розпис) безпосередніх виконавців робіт чітким завданням, належно розробленою, погодженою та затвердженою проектно-технологічною документацією щодо виконання робіт.

Забезпечити належне функціонування системи управління охороною праці на будівельному майданчику, у т.ч. шляхом призначення координатора з питань охорони праці на стадії розроблення проектної документації на будівництво та на стадії будівництва, розробкою та затвердженням плану з охорони праці будівельного майданчика.

Допускати до виконання робіт на будівельному майданчику лише тих суб’єктів господарювання та фізичних осіб, які пройшли відповідні навчання, інструктажі та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з питань охорони праці.

Допускати до виконання робіт підвищеної небезпеки чи до експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки на будівельному майданчику лише тих суб’єктів господарювання та фізичних осіб, які подали відповідну декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці або одержали відповідний дозвіл органів Держпраці.

Усунути порушення, які було виявлено в ході позапланових перевірок та цього розслідування.

Стан виконання розроблених комісією заходівщодо запобігання подібним нещасним випадкамперебуває на контролі Управління.

Інформація про нещасні випадки зі смертельними наслідками постійно висвітлюється на сайті Управління Держпраці у Чернігівській області та доводиться до особового складу.