Голова Держпраці провів онлайн-прийом з громадянами Чернігівської області
14 грудня 2016Під час онлайн-прийому, який відбувся 14 грудня 2016 року, Голова Держпраці Роман Чернега відповів на запитання фахівців підприємств Чернігівської області.
На запитання провідного інженера з охорони праці КЛПЗ “Чернігівська обласна лікарня” Любові Борзіхіної щодо змін у Списках для пільгового пенсійного забезпечення сфери охорони здоров′я у зв’язку з набранням чинності постановою КМУ від 24.06.2016 №461 Голова Держпраці поінформував, що деякі позиції в новій редакції Списків було змінено.
Голова Держпраці зауважив, що посад рентгенлаборантів флюорографічних кабінетів у новій редакції Списків немає, однак ці фахівці можуть користуватись правом на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до розділів ХХІІ Списку № 1 та ХХХІІ Списку № 2 „Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань” у разі їх зайнятості на роботах з радіоактивними речовинами і в умовах, передбачених зазначеними позиціями списків, що має бути підтверджено результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Заступника голови правління з фінансово-економічних питань ПАТ “Ясен” Любов Пузиру цікавило питання забезпечення гарантій трудових прав працівників, що прийняті на військову службу за контрактом у 2015-2016 роках, а також тих, хто призваний на строкову службу.
Як повідомив Роман Чернега, за працівниками, призваними на строкову військову службу під час мобілізації, на особливий період, або прийнятими за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток, на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві тощо, в яких вони працювали на час призову.
Окрім того, за працівниками, які отримали поранення, інші ушкодження здоров′я і перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також які потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, зберігаються гарантії, визначені частинами 3 і 4 статті 119 Кодексу законів про працю України, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.
У відповідь на запитання начальника служби охорони праці Чернігівської дирекції Українського Державного підприємства поштового зв′язку Укрпошта Сергія Ющенка: чи поширюється дія нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на об′єднання співвласників багатоквартирного будинку, Р. Чернега зазначив, що стаття 18 Закону України “Про охорону праці” встановлює імперативну норму: об′єднання відповідно до цього закону та свого статуту зобов′язане забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам.
Статтею 4 цього закону встановлено, що господарче забезпечення діяльності об’єднання може здійснюватися власними силами об’єднання або шляхом залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання.
Отже, якщо об’єднання співвласників багатоквартирних будинків не використовує найману працю під час виконання робіт або експлуатації машин і механізмів підвищеної небезпеки, спеціальний дозвіл не потрібен. Необхідно чітко дотримуватися вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
На своє запитання про перегляд застарілих нормативних актів з охорони праці інженер з охорони праці ТОВ “НІЖИН АГРО” Дмитро Прошукало отримав відповідь, що на сьогодні Держпраці готує нову редакцію Правил техніки безпеки і виробничої санітарії на підприємствах по зберіганню та переробці зерна (НПАОП 15.0-1.01-88), Правил техніки безпеки і виробничої санітарії в цукровій промисловості (НПАОП 15.8-1.28-72) та інших актів.
Ці проекти актів надіслані на погодження до відповідних міністерств для подальшої реєстрації в Міністерстві юстиції України.
З новою редакцією правил можна ознайомитися на офіційному сайті Держпраці в розділі “Діяльність” (підрозділ “Регуляторна діяльінсть”) та за бажанням надати пропозиції.
Також Держпраці заплановано на 2017 рік розроблення нової редакції Правил безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (НПАОП 0.00-1.59-87) та Типової інструкції по організації безпечного ведення газонебезпечних робіт (НПАОП 0.00-5.11-85).
Інженер з охорони праці ТОП “Промсервіс” Анатолій Кошик розповів, що цього року ТОП «Промсервіс» звернулося до Держпраці щодо видачі дозволу на випробування електричного устаткування електричних мереж та отримало лист стосовно можливості виконання заявлених робіт за принципом мовчазної згоди. У зв′язку з цим він хотів уточнити, які подальші дії підприємства і протягом якого часу ТОП «Промсервіс» має право виконувати роботи підвищеної небезпеки, що підпали під дію мовчазної згоди.
Голова Держпраці нагадав норми законодавства, які визначають процедуру надання дозволів, механізм застосування принципу мовчазної згоди.
Зокрема, стаття 1 Закону України „Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” визначає принцип мовчазної згоди, згідно з яким суб’єкту господарювання дозволяється набувати право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характер. Механізм застосування принципу мовчазної згоди передбачений статтею 4-1 Закону. Днем видачі документа дозвільного характеру вважається останній день строку розгляду заяви дозвільним органом, передбаченого законом.
Законодавством не встановлено строк дії принципу мовчазної згоди.