gov.ua Державні сайти України
Пошук

Основні результати роботи Держпраці у 2022 році

30 грудня 2022

Добігає кінця 2022 рік. Він став найважчим роком в історії незалежної України. Широкомасштабне вторгнення рф щосили вдарило по економіці, яка ще не оговталася від наслідків пандемії. В таких умовах основним завданням Держпраці стала підтримка функціонування бізнесу в умовах війни та спрощення адміністративних процедур для такої діяльності. Тому, з початку широкомасштабної агресії Держпраці докорінно змінила підходи до реалізації своїх повноважень. Головним вектором діяльності визначено консультування та надання допомоги в організації процесу виробництва з метою збереження та зміцнення економіки України.

Вже з самого початку війни було створено інформаційний портал pratsia.in.ua для інформування роботодавців і працівників про вимоги законодавства в умовах воєнного стану. На порталі розміщуються актуальні інформаційні матеріали щодо організації роботи в умовах воєнного стану, можна отримати відповіді на найбільш поширені питання з питань застосування законодавства, ознайомитися із методичними рекомендаціями щодо забезпечення безпечного проведення робіт, залишити заявку на отримання консультаційної підтримки підприємців, ознайомитися із порадами вимушеним переселенцям щодо безпечного пошуку роботи та щодо організації психосоціальної підтримки працівників на роботі.
Також на сайті розміщені контакти сервісу онлайн консультування «інтерактивний інспектор». За допомогою цього сервісу всі бажаючі можуть у найкоротший строк (упродовж кількох годин) отримати практичні консультації щодо дій у конкретній ситуації із посиланням на норми законодавства. Сервісом онлайн консультування вже скористалося 375 тисяч осіб. Найчастіше користувачів цікавлять питання щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану та безпечного ведення робіт.
Для громадян, що залишили територію України і вимушені шукати роботу, на сайті Держпраці dsp.gov.ua створена рубрика «Громадянам, що прийняли рішення працювати за кордоном», а на інформаційному порталі pratsia.in.ua рубрика «Переселенцям – як шукати роботу безпечно».

У березні 2022 року започатковано пілотний проект консультаційної підтримки підприємств, який у травні поширений на всіх суб’єктів господарювання, що потребують інформаційної підтримки з боку Держпраці. Такою послугою скористалося понад 50 тисяч підприємців.

Завдяки підтримці Держпраці 182 підприємства, які змушені були через бойові дії припинити роботу, відновили свою діяльність, а 21 тисяча працівників зберегли роботу.

Також в умовах війни Держпраці розпочала реалізацію трьох інформаційних кампаній.

Інформаційна кампанія щодо запобігання випадкам торгівлі людьми з метою трудової експлуатації спрямовується в першу чергу на людей, які через війну вимушені були залишити свої домівки та переїхати в інші, більш безпечні регіони України або закордон. Більше 3,6 мільйонів наших громадян отримали інформацію про найпростіші правила безпечного пошуку роботи та корисні контакти в різних країнах світу на випадок непередбачуваних ситуацій.

Ще одна інформаційна кампанія «Виходь на світло!» спрямована на інформування роботодавців і працівників, які продовжують працювати в умовах війни, про правила оформлення трудових відносин. Інформаційними заходами та безпосередніми інформаційними відвідуваннями охоплена більша частини населення країни. Всього здійснено майже 100 тисяч інформаційних відвідувань роботодавців. За результатами таких заходів укладені трудові договори із 95 тисячами працівників.

Метою третьої інформаційної кампанії «Україна працює!» є привернення уваги суспільства, роботодавців і працівників до консультаційної функції Держпраці щодо забезпечення додержання вимог законодавства про працю та безпеку праці.

Для інформування всіх бажаючих про зміни у законодавстві Держпраці запроваджено проведення безкоштовних онлайн семінарів, проведено 7 вебінарів, в яких взяли участь більше 600 осіб.

Продовжує функціонувати Міжвідомча робоча група з питань розробки узгодження спільних дій щодо зменшення рівня незадекларованої праці, попередження виробничого травматизму та професійних захворювань. На черговому засіданні цієї робочої групи, що відбулося 22.12.2022, затверджений Національний план спільних заходів щодо зниження рівня незадекларованої праці та виробничого травматизму, сприяння відновленню економіки на 2023 рік, розроблений відповідно до ухваленої Стратегії зниження рівня незадекларованої праці, виробничого травматизму та професійних захворювань на 2022-2024 роки.

Також, з метою створення безпечних та здорових умов праці в усіх сферах економічної діяльності, в територіальних органах Держпраці створені та функціонують постійно діючі робочі групи, до складу яких включено представників заінтересованих органів і соціальних партнерів.

У рамках цих робочих груп сформовано плани превентивної роботи територіальних органів Держпраці з урахуванням стану безпеки праці на підприємствах відповідного регіону.

Превентивними заходами було охоплено 90 тис. суб’єктів господарювання та 563 тис. працівників.

Найвагомішими здобутками превентивної діяльності Держпраці стали:

– зміна ставлення роботодавців і працівників до особистої безпеки;

– розуміння ними важливості дотримання вимог безпеки;

– формування культури безпеки праці.

Масштабна превентивна робота позитивно вплинула на зниження рівня виробничого травматизму у таких галузях: будівництво та виробництво будматеріалів (зменшення на 45 %), котлонагляду і підіймальних споруд (зменшення на 23 %), вугільній галузі (зменшення на 18 %), житлово-комунального господарства (зменшення на 7 %) та в інших ризиконебезпечних галузях економіки.

Разом з тим, війна та її наслідки торкнулись й працівників підприємств всіх галузей економіки, в тому числі тих, що забезпечують безперебійне функціонування обєктів критичної інфраструктури у воєнний час.

Так, з початку збройної агресії російської федерації 560 працівників постраждало внаслідок поранень, отриманих під час виконання трудових обов’язків через активні бойові дії, з них – 214 загинуло.

Для уникнення чи мінімізації наслідків небезпек під час воєнного стану, Держпраці розроблено для роботодавців та працівників 30 методичних рекомендацій щодо основних вимог безпеки, алгоритми виконання робіт під час діяльності суб’єктів господарювання в умовах воєнного стану, з якими можна ознайомитися на інформаційному порталі Держпраці за посиланням https://pratsia.in.ua у розділі «Рекомендації: Як працювати безпечно».

З 2021 року Державна служба України з питань праці є членом Міжнародної асоціації інспекцій праці (IALI). В рамках міжнародного співробітництва Держпраці взяла участь в семінарі «Зменшення ризиків трудової експлуатації, торгівлі людьми, примусової праці та незадекларованої праці переміщених осіб з України» (Будапешт, Угорщина), Міжнародному технічному форумі керівників інспекції праці «Нові керівні принципи МОП щодо загальних принципів інспекцій праці та майбутнє праці» (м. Валенсія, Іспанія) та у 26-й зустрічі керівників європейських гірничодобувних органів в м. Катовіце (Республіка Польща).