Нещасний випадок під час виконання робіт на подавальному транспортері рубальної машини
17 грудня 2021Обставини, за яких стався нещасний випадок
Нещасний випадок стався біля натяжного барабана подаючого транспортера, ліворуч від напрямку подачі деревини в рубальну машину БРМ-24. Транспортер обладнано захисними огородженнями з обох боків, включаючи стрічку та барабани. Захисне огородження закріплено з кожної сторони до станини транспортера 4-ма шпильками та гайками-баранчиками з різьбою М8.
Оператори устаткування з переробки сировини 18 серпня 2021 року прийшли на роботу близько 900 години ранку, переодягнулися, отримали від директора завдання на робочий день, а саме – виробництво щепи, прибирання біля рубальної машини. Робота тривала нормально, директор кудись від’їхав з виробничої площадки. Один з операторів устаткування з переробки сировини (згодом – потерпілий) в цей день самовільно замінив метричні гайки М8, якими кріпилося огородження стрічки подаючого транспортера рубальної машини, на гайки-баранці, оскільки йому було незручно часто ходити за гайковими ключами, щоб відкручувати гайки й очищати підстрічковий простір подаючого транспортера від відходів (трісок, щепи, кори, дрібних обрізків). Приблизно о 1300 годині, коли інший оператор пішов на територію, потерпілий підійшов до барабана транспортера, бо йому здалося, що стрічка рухається не плавно, зняв захисне огородження біля барабана зліва (при цьому привід подаючого транспортера та рубальної машини не вимкнувся і не зупинився), побачив там дрібні обрізки, подумав, що зможе їх дістати при працюючому транспортері. Він встав навколішки, просунув ліву руку у простір між натяжним барабаном і стрічкою, його ліва рука торкнулася стрічки, яка і затягнула руку у простір між барабаном і стрічкою та відірвала її. Все відбулося дуже швидко, тросовим захистом для зупинки транспортера потерпілий не скористався.
Карета швидкої медичної допомоги доправила потерпілого до лікарні. На час настання нещасного випадку потерпілий був клінічно тверезим.
Основна причина: організаційна – виконання робіт з відключеними або несправними засобами колективного захисту чи їх відсутність (код 22).
Супутні причини:
- Організаційна: незадовільне функціонування, недосконалість або відсутність системи управління охороною праці (код 09). Порушено вимоги
ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 4.1.1 і п. 4.1.2 Правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства; п. 11 і п. 12 посадової інструкції директора підприємства. - Організаційна: невиконання потерпілим вимог інструкції з охорони праці (код 25.2). Порушено вимоги пунктів 1.3, 1.6, 1.8.3, 3.3, 5.2 і 5.3 Інструкції з охорони праці № 9 для оператора під час роботи з машиною рубальною», затвердженої наказом директора підприємства.
За результатами розслідування спеціальною комісією встановлено дійсні обставини та причини настання нещасного випадку, визначено осіб які допустили порушення вимог законодавства з охорони праці.
Нещасний випадок визнаний пов’язаним з виробництвом.
Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам, гострим професійним захворюванням (отруєнням), аваріям:
- Ознайомити з обставинами, причинами і наслідками нещасного випадку, що стався з оператором устаткування з переробки сировини усіх працівників підприємства.
- Забезпечити дієвий контроль за виконанням працівниками підприємства своїх трудових обов’язків та вимог нормативно-правових актів з охорони праці.
- Щоденно перед початком роботи проводити усні інструктажі усім працівникам, наголошувати на недопустимості виконання робіт на працюючому устаткованні зі знятими огородженнями. Про виявленні порушень, що можуть призвести до нещасного випадку, негайно доповідати директору.
- Переглянути Інструкцію з охорони праці № 9 для оператора під час роботи з машиною рубальною з урахуванням обставин, причин, і наслідків нещасного випадку.
- Провести позаплановий інструктаж з питань охорони праці усім працівникам на виробничому майданчику підприємства за інструкцією з охорони праці у новій редакції.
- Привести засоби колективного захисту на подаючому транспортері рубальної машини БРМ-24 у відповідність до Технічного регламенту безпеки машин (ПКМУ № 62 від 30.01.2013).
- Перед введенням в експлуатацію нового устатковання обов’язково проводити його пуско-налагоджувальні випробування за участі представників виробника, зокрема, на предмет спрацювання захисних пристроїв, які б зупиняли дію рухомих і таких, що обертаються, деталей обладнання, машин і механізмів при знятті огороджень, та не допускали ввімкнення устаткування зі знятим (несправним) огородженням. Пуско-налагоджувальні випробування оформляти документально.
- Надати подаючий транспортер рубальної машини БРМ-24 з відповідним комплектом проектно-конструкторської та експлуатаційної документації спеціалізованій експертній організації для дослідження на предмет відповідності його вимогам «Технічного регламенту безпеки машин», затвердженого постановою КМУ від 30.01.2013 № 62.