Нещасний випадок під час звалювання сухо вершинних (небезпечних) дерев
02 квітня 2021Обставини, за яких стався нещасний випадок
Нещасний випадок стався на придорожній лісосмузі на Хмельниччині під час звалювання сухо вершинних (небезпечних) дерев в результаті падіння одного із них на потерпілого.
25.01.2021 року потерпілий прийшов на роботу в будівельну бригаду сільськогосподарської дільниці підприємства де працював складальником виробів із деревини. Керуючий дав вказівку направити потерпілого та ще двох (далі №1 та №2)працівників для звалювання двох сухо вершинних дерев породи береза в придорожній лісосмузі, так як від незначного пориву вітру та інших природніх умов гілки із них падають на дорогу та створюють небезпеку для працівників та мешканців села.
Працівник №1 за допомогою бензомоторної пили повинен звалювати сухо вершинні дерева та розкряжувати їх на сортименти, а постраждалий з працівником №2 мали завантажувати порізані частки на причіп трактора.
Близько 08:30 працівники взяли необхідний інструмент та приступили до виконання поставленого завдання. При звалюванні дерева довжиною 10 метрів верхівка впала на потерпілого, який не встиг відійти та отримав смертельну травму.
Згідно заключення поставлено діагноз: закрита черепно-мозкова травма, забій головного мозку важкого ступеня. Багатоуламковий вдавлений перелом лівої тім’яної та скроневої кісток з переходом на основу черепа, мозкова кома.
Потерпілий помер у лікарні не приходячи до свідомості.
Причини нещасного випадку:
Основна: допуск працівників до виконання робіт з підвищеною небезпекою по звалюванню суховершинних дерев в придорожній лісосмузі, без професійної підготовки, навчання та інструктажу з питань охорони праці, без засобів індивідуального захисту (захисних касок);
Супутні:
– звалювання сухо вершинного дерева породи береза в сторону працівників, що знаходились в небезпечній зоні ;
– не організовано роботи з охорони праці під час звалювання (видалення) дерев в придорожній лісосмузі відповідно до Закону України “Про охорону праці”, Правил охорони праці під час проведення робіт з видалення дерев і пеньків у населених пунктах України та інших нормативно-технічних документів з питань безпеки праці(без технологічної карти, проектів проведення робіт,технологічних інструкцій тощо).
Порушено:
зареєстровано в Міністерстві юстиції України14 грудня 1995 р. за N 457/993;
Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам, гострим професійним захворюванням (отруєнням), аваріям:
1.Заборонити допуск працівників до виконання робіт з підвищеною небезпекою по звалюванню дерев, без професійної підготовки, навчання та інструктажу з питань охорони праці, без засобів індивідуального захисту.
2. Заборонити виконання робіт по звалюванню дерев без технологічної карти, проектів проведення робіт, технологічних інструкцій тощо.
3. Роботи з охорони праці під час звалювання (видалення) дерев організовувати відповідно до Закону України “Про охорону праці”, та інших нормативно-технічних документів з питань безпеки праці тощо.
4. Заборонити допуск до роботи працівників в стані алкогольного сп’яніння.
5. Посилити контроль за виконанням працівниками трудової та виробничої дисципліни.
6. Забезпечити проходження навчання та перевірку знань з питань охорони праці.
7. Забезпечити функціонування на підприємстві системи управління охороною праці.
8. Провести з працівниками підприємства позаплановий інструктаж з питань охорони праці.
9. Обставини та причини нещасного випадку обговорити на засіданні адміністрації підприємства.