Нещасний випадок внаслідок падіння металевої конструкції
30 березня 2021Маляр заводу з виготовлення металоконструкцій та оснастки 11.11.2020 під час виконання вантажно-навантажувальних робіт за допомогою крану, що керується з підлоги, отримав тяжкі травми, від яких помер внаслідок падіння металевої конструкції.
Обставини, за яких стався нещасний випадок:
На підставі зібраних матеріалів розслідування спеціальна комісія встановила, що приблизно о 07 год. 50 хв. 11.11.2020 в.о. майстра малярної дільниці (далі – майстер) прийшов на дільницю, всі працівники були вже на дільниці. Майстер поспілкувавшись з працівниками та оглянувши всіх на ознаки алкогольного сп’яніння розподілив завдання на робочий день. Маляри отримали завдання на вулиці фарбувати металоконструкції («мости» та «щити»). Інші маляри, у тому числі потерпілий, отримали завдання до обідньої перерви займатися підготуванням під фарбування металоконструкцій «мостів», а після перерви починати готувати під фарбування ферму Ф-8. Приблизно о 11 год. 00 хв. маляри закінчили підготовку під фарбування металоконструкцій «мостів», тож виникла необхідність переміщення конструкцій, для чого вони покликали машиніста мостового крана. Користуючись стропами типу СТП, за допомогою крану мостового, заводський № 752, інв. № 832, переобладнаного на керування з підлоги за допомогою пульта, яким керував машиніст мостового крана, вони виконали переміщення металоконструкцій «мостів», вже підготовлених під фарбування, з однієї керованої платформи на іншу, а металоконструкцію ферми Ф-8 у зворотному напрямку, для виконання підготовки під фарбування.
Після обідньої перерви, а саме о 13 год. 00 хв. майстер прийшов на малярну дільницю проконтролювати виконання поставлених завдань та перевірити стан працівників. Маляри займалися, у приміщенні малярної дільниці, складуванням готової продукції. Майстер нагадав малярам, у тому числі потерпілому, про ферму Ф-8, яку необхідно починати готувати під фарбування після того, як вони закінчать складування готової продукції у приміщенні сусідньому з тим, де знаходилась ферма Ф-8. Користуючись стропами типу СТП, маляри за допомогою крана мостового, яким керував машиніст мостового крану виконали складування готової продукції у приміщенні сусідньому з тим де знаходилась ферма Ф-8, і приблизно о 13 год. 30 хв. повернулися до виконання робіт з підготовки під фарбування ферми Ф-8. О 14 год. 30 хв. майстерприйшов на малярну дільницю, щоб займатися дрібним ремонтом установки порошкового покриття металів, яка знаходиться у сусідньому приміщенні від того, де працювали маляра.
Встановлено, що приблизно між 14 год. 00 хв. та 15 год. 00 хв., маляри закінчили готувати під фарбування металоконструкцію ферми Ф-8, яка знаходилась на керованій колісній платформі та планували провести вантажно-розвантажувальні роботи. Потерпілий маляр запропонував ферму Ф-8 з горизонтального положення поставити у вертикальне, але інший маляр категорично був проти, і попросив зачекати поки він принесе стропи типу СТП, з іншого приміщення, які вони там залишили після виконання складування готової продукції, та покличе машиніста мостового крану. Залишивши маляра біля платформи інший малярпішов у інше приміщення за стропами. Коли він вже був у іншому приміщенні малярної дільниці то почув як запрацював мостовий кран і через деякий час було чутно, як щось важке впало. Інший маляр швидко попрямував до потерпілого, зайшовши у приміщення побачив, що ферма Ф-8 лежить на підлозі, а ноги потерпілого знаходяться під фермою. Іншийспочатку спробував самотужки підняти ферму, але не вийшло, після цього покликав на допомогу інших працівників. Всім разом їм вдалось вивільнити ноги потерпілого з-під металоконструкції.
Вочевидь після того, як інший маляр покинув приміщення в якому знаходилась ферма Ф-8, потерпілий взяв ремені, які лежали неподалік на підлозі, застропив ними конструкцію ферми Ф-8, та керуючи за допомогою пульта мостовим краном заводський № 752, інв. № 832, почав підіймати ферму Ф-8. В якусь мить ремінь не витримав і перервався, металоконструкція ферми Ф-8 впала на підлогу та притисла своєю вагою потерпілого в області ніг та травмувала інші частини тіла.
Після вивільнення з-під металоконструкції працівники заводу запитали про самопочуття потерпілого та про необхідність виклику швидкої, але у відповідь чули тільки те, що швидка не потрібна, що краще відвезіть додому.
Приблизно о 17 год. 00 хв. службовим автомобілем підприємства потерпілого було доправлено до місця проживання. Через деякий час потерпілий почав втрачати свідомість, після чого відразу було викликано швидку медичну допомогу, працівники якої, прибувши до помешкання потерпілого констатували його смерть.
Згідно з висновком судово-медичної експертизи причиною смерті маляра стало: закрита травма грудної клітки з множинними переломами ребер.
При судово-токсикологічному дослідженні крові від трупа виявлено в концентрації 2,6 г/л.
Причини настання нещасного випадку:
Основна причина: організаційна (15.2) – допуск до роботи без навчання та перевірки знань з питань охорони праці, а саме: маляр виконував вантажно-розвантажувальні та стропальні роботи вантажопідіймальним мостовим краном без спеціального навчання та перевірки знань з охорони праці.
Порушено: п. 4.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (НПАОП 0.00-4.12-05); ст. 14 Закону України «Про охорону праці» № 2695-XII(2695-12) від 14.10.92.
Супутні причини:
організаційна причина (25.1) – невиконання посадових обов’язків, а саме: в.о. майстра не забезпечив контроль за дотриманням маляром виробничої та трудової дисципліни, додержання вимог інструкцій з охорони праці, не відсторонив його від роботи у зв’язку з перебуванням в стані алкогольного сп’яніння (маляр перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння проводив навантажувально-розвантажувальні роботи).
Порушено: пп. 5,4., 5.5. Посадової інструкції старшого майстра і майстра планово–виробничого відділу, затвердженої головою Правління від 12.03.2013; ст. 14 Закону України «Про охорону праці» № 2695-XII (2695-12) від 14.10.92.
організаційна причина (25.1) – невиконання вимог інструкцій з охорони праці, а саме: маляр перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння та не пройшовши спеціальне навчання з професії стропальника та машиніста крану здійснював стропування (знімними вантажозахоплювальними пристроями, які не мали маркованої бирки із позначенням дати випробовування і вантажопідіймальності) та підіймання металоконструкції, внаслідок розриву знімного вантажозахоплювального пристрою та падіння металоконструкції отримав тяжкі травми від яких помер на місці події.
Порушено: п. 1.9.5 Інструкції з охорони праці № 17 для маляра, затвердженої наказом голови Правління від 26.01.2016 № 33.; ст. 14 Закону України «Про охорону праці» № 2695-XII (2695-12) від 14.10.92.
психофізіологічна причина (25.1) – алкогольне сп’яніння, а саме маляр знаходився на робочому місці у стані алкогольного сп’яніння.
Порушено: п. 3.1 Правил внутрішнього трудового розпорядку затверджених головою Правління.
Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам:
Заборонити допуск до робіт з підвищеною небезпекою працівників без спеціального навчання і перевірки знань з охорони праці.
Провести позаплановий інструктаж з охорони праці.
Забезпечити своєчасне відсторонення працівників від роботи у разі перебування їх у стані алкогольного сп’яніння та унеможливити їх перебування на робочих місцях і на території підприємства.
Заборонити експлуатацію обладнання, яке за наказом виведене з експлуатації.
Забезпечити відімкнення від мережі живлення шляхом розбирання електричної схеми, обладнання яке за наказом виведене з експлуатації.
В.о. майстра пройти позачергове навчання та перевірку знань з охорони праці.
Забезпечити розроблення необхідних документів з охорони праці на підприємстві, а сааме: проектів виконання робіт при роботі вантажопідіймальними механізмами.
Стан виконання розроблених комісією заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам перебуває на контролі Управління.