gov.ua Державні сайти України
Пошук

Нещасний випадок під час проведення робіт із засобу підмощування (пересувної вишки-тури)

09 грудня 2020

Обставини, за яких стався нещасний випадок 

Нещасний випадок стався на об’єкті будівництва житлового, офісно-торгівельного комплексу у Києві під час проведення робіт із засобу підмощування (пересувної вишки-тури (1.2х2.00-надалі вишки)) САИН.26.003.00.000 ПС, інв. номер 002, 2018 року.

10.06.2019 о 07 год. 50 хв. монтажник будівельний ТОВ «БК ЛЮКС БУД» прийшов на робоче місце на об’єкт «Будівництво житлового, офісно-торговельного комплексу, переодягнувшись в побутовому приміщенні. Пішов до виконавця робіт отримувати завдання.

О 08 год. 00 хв. отримав завдання, а саме: провести підготовку робочого місця для проведення замірів елементів вентильованого фасаду в осях «5с-6с»/«Дс» на відмітці – 0, 400 м, на секції 1 будівлі. Для виконання цієї роботи необхідно було прибрати будівельний матеріал та перемістити вишку.

Прибравши будівельний матеріал з проходу, монтажник перемістив вишку в зону проведення замірів. Закріпивши колісну базу вишки (встановивши її на гальма) та опустив вінтові домкрати. Після чого, він піднявся на вишку і перевірив її стійкість та можливість дістати до конструкцій фасаду будівлі, щоб провести заміри на висоті +6,200 м. Впевнившись, що все добре, він спустився до низу та пішов в побутове приміщення за вимірювальними інструментами, що необхідні для виконання замірів. Повертаючись до місця виконання роботи монтажник зустрів виконавця робіт та інженера-конструктора, вони разом піднялись на вишку. Обговоривши план дій, приступили до проведення замірів, монтажник тримав рулетку, виконавець робіт – кутник. Інженера-конструктор контролював правильність проведення замірів та записував їх результати.

Через 2-3 хв. (близько 09 год. 40 хв.) після початку проведення замірів вишка почала відхилятись від фасаду (від вертикальної площини) і за мить вона почала падати до низу разом із працівниками. Впала назовні перпендикулярно до фасаду.

Згідно з поясненнями інженера-конструктора, він, отямившись після падіння, зрозумів, що лежить зверху на вишці. Вибравшись з – під неї, він оглянувся навколо і побачив виконавця робіт (потерпілий №1), який лежав на бруківці, без свідомості. В декількох метрах від виконавця робіт лежав на спині монтажник (потерпілий №2) та був при свідомості.

До місця падіння підбігли інші працівники та викликали швидку медичну допомогу. Після цього, інженер – конструктор повідомив про нещасний випадок начальника проектного відділу. Через деякий час приїхали лікарі швидкої медичної допомоги, які забрали спочатку потерпілого №1., а потім потерпілого №2. Також на місце події були викликані працівники поліції.

 Пунктом 94 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.05р. №15 (НПАОП 0.00-2.01-05), роботи на висоті виконуються в умовах дії небезпечних виробничих факторів.

 Під час знаходження виконавця робіт та монтажника на вишці, на висоті 1,3 м (висоті 4.7 м) і більше від поверхні землі на них впливав такий небезпечний фактор, як «розміщення робочого місця на значній висоті відносно по-верхні землі». В ході розслідування комісія встановила, що вишка була встановлена не на рівну горизонтальну поверхню, не був встановлений додатковий підкіс та відсутня захисна огорожа робочого настилу вишки. А також комісія визначила невідповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці.

Причини нещасного випадку: основна – порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машин, механізмів тощо – встановлення на не рівну горизонтальну поверхню засобу подмощування (вишки) без використання кріплення та відсутності огорожі робочого настилу.

Порушено: пункти 7.3.3, 7.3.4, 7.3.10, 7.3.19 НПАОП 45.2-7.02-12 «ССБП. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення ДБН А.3.2-2-2009», затверджені наказами Мінрегіонбуд України від 27.01.2009 р. №45, від 04.06.2010 №202, від 25.05.2011 № 53 та наказом Мінрегіонбуд України від 30.12.2011 № 417; розділ УІ пункти 1.2, 1.3, 6.1, 6.3 НПАОП 0.00-7.11-12 Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджені наказом Міністерства Надзвичайних ситуацій України 25.01.2012

№ 67; розділ 4.1 Технологічної карти №05.9 на влаштування конструкції зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією з вентильованим повітряним прошарком та опорядженням керамогранітними плитами та алюмінієвими композитними панелями, затвердженої наказом директора; розділ ІІ пункти 2.2, 2.3; розділ ІІІ пункти 3.1, 3.5, 3.6 Інструкції з охорони праці №6 для монтажника будівельного, затвердженої наказом директора; розділ І пункти 1.11, 1.13 Інструкції з охорони праці №9 під час виконання робіт на висоті, затвердженої наказом директора; розділ І пункт 1.4 Робочої інструкції монтажника будівельного, затвердженої наказом директора.

Супутні причини: Невиконання посадових обов’язків – не забезпечив додержання технологічної послідовності виконання будівельно-монтажних робіт відповідно до технологічної карти. Порушено розділ ІІ пункти 2.3, 2.4, 2.18 Посадової інструкції виконавця робіт, затвердженої директором.

Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам, гострим професійним захворюванням (отруєнням), аваріям:

 Забезпечити монтаж засобів підмощування (вишки), відповідно до нормативних вимог та вимог ПВР (технологічної карти).

Забезпечити контроль за виконанням посадовими особами та працівниками обов’язків з охорони праці, додержанням технологічного процесу щодо організації безпечного виконання робіт на висоті, з використанням засобів підмощування.

Забезпечити контроль за виконанням посадовими особами та працівниками обов’язків з охорони праці, додержанням технологічного процесу щодо організації безпечного виконання робіт на висоті, з використанням засобів підмощування.

Відповідальному за безпечне проведення робіт на об’єкті будівництва, зокрема виконавцю робіт., спеціальна комісія пропонує пройти позачергове навчання і перевірку знань з охорони праці, а саме за: ДБН А.3.2-2-2009. ССБП. Охорона праці і промислова безпека у будівництві.
Основні положення (НПАОП 45.2-7.02-12), НПАОП 0.00-1.15-07 «Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті».

Провести позачергове навчання і перевірку знань всім працівникам, які допущені до виконання будівельно-монтажних ро-біт (робіт на висоті) із застосуванням засобів підмощування, в тому числі особам, які здійснюють монтаж засобів підмощування.

Провести позаплановий інструктаж з охорони праці працівник-кам у зв’язку з нещасним випадком.