Нещасний випадок під час прибирання будівельного сміття
08 грудня 2020Обставини, за яких стався нещасний випадок
Нещасний випадок стався на об’єкті будівництва торгово-розважального і спортивно-оздоровчого комплексу з підземним паркінгом, кінотеатром та житловими будинками з вбудовано-прибудованими м. Києва. Безпосередньо нещасний випадок стався на секції № 102 будинку в осях «7с-8с»/«Вс-Сс» на відмітці- 6,100 в технологічному отворі для влаштування сходових маршів.
28.12.2019 відповідно до пояснень робітника № 1, робітника № 2 та Робітника № 3, осіб, які виконували роботи на умовах цивільно-правової угоди на об’єкті товариства, вони близько 17 год. 00 хв. встановлювали вертикальну опалубку на пілонах КМ 6-3 по осі «8с» та КМ 7-2 по осі «10с»
(відмітка – 6.100). В цей момент робітник №4 (надалі потерпілий) прибирав будівельне сміття на плиті перекриття другого поверху підвального приміщення (відмітка – 6.100). Захисна огорожа навколо технологічного отвору (далі – отвір) в перекритті в осях «7с-9с»/«Вс-Сс» була демонтована, для подальшого монтажу вертикальної опалубки. Отвір був закритий двотавровими балками (далі-ригелями), що виконували функцію захисного настилу, на які в подальшому встановлювалась опалубка. Близько 17 год. 20 хв. Робітник № 2 та робітник №1., які встановлювали опалубку пілона КМ 6-3 (вісь «8с») почули звук глухого удару, повернулися і побачили, що потерпілий відсутній на плиті перекриття. Робітник № 3, який знаходився неподалік від потерпілого біля пілону КМ 7-2 (вісь «10с») теж побачив, що він зник.
Робітник № 3 підійшовши до краю отвору побачив, що нижче поверхом лежить потерпілий. Робітники № 1, 2, 3 спустилися поверхом нижче і побачили потерпілого, який впав з висоти близько 3.5 м. і лежав непритомний. Сам момент падіння вони не бачили. Про нещасний випадок вони повідомили керівника робіт товариства, який на шляху до місця нещасного випадку направив невідому йому людину до приміщення охорони – викликати швидку медичну допомогу, а сам побіг до місця, де стався випадок. Пробігши на місце він побачив, що потерпілий лежить без свідомості, навколо нього зібрались робітники, які працювали з ним на будівлі. Швидка медична допомога прибула на об’єкт за 15 хвилин. Лікарі, які прибули на об’єкт будівництва забрали потерпілого до Київської міської клінічної лікарні №17, де він помер від отриманих травм 31.12.2019.
Виконавець робіт №1, прийшовши на роботу, 08 год. 00 хв. 28.12.2019, приступив до роботи та знаходився у побутовому приміщенні працював за комп’ютером, готував до здачі виконавчу документацію. О 15.30 виконавець робіт №1 разом з іншим виконавцем робіт, здійснили обхід будівельного майданчика. В цей час вони бачили, що на житловій секції №102 працювали робітники, які виконували роботи на умовах цивільно – правових договорів (угод), втому числі і потерпілого, який прибирав сміття на другому поверсі паркінгу (відмітка – 6.100). Під час обходу монтажний горизонт та отвори на перекриттях були огороджені, в тому числі і отвір в осях «7с-9с»/«Вс-Сс». Після обходу виконавець робіт №1 продовжив займатися оформленням виконавчої документації. Близько 17 год. 20 хв. вийшов із приміщення пообідати. О 17 год.20 хв. зателефонував виконавець робіт і повідомив про падіння потерпілого.
Близько 17 год. 40 хв. виконавець робіт №1 повернувся на об’єкт, але швидка медична допомога вже забрала потерпілого. Під час обходу виконавець робіт та виконавець робіт №1 не помітили щоб робітники, які працювали на умовах цивільно – правових договорів (угод) виявляли ознаки алкогольного сп’яніння та конфліктних ситуацій між ними не було.
Причини нещасного випадку: основна – знаходження потерпілого в зоні з постійно діючим небезпечним виробничим фактором (поблизу неогородженого перепаду по висоті 1.3 м і більше) без застосування засобів індивідуального захисту.
Порушено: пункти 2.2, 2.3 статті 2 Цивільно -правової угоди від 04.12.2019; розділ ІІІ пункти 2.7, 3.3, розділ VI пункт 4.7 НПАОП 0.00-7.11-12 Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджені наказом Міністерства Надзвичайних ситуацій України 25.01.2012 № 67.
Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам, гострим професійним захворюванням (отруєнням), аваріям:
Забезпечити додержання підрядниками (в т. ч. особами, які працюють на умовах цивільно – правових угод) нормативно – правових актів з охорони праці, а також умов передбачених в цих угодах (договорах підряду).
Провести позаплановий інструктаж з охорони праці працівникам підприємства у зв’язку з нещасним випадком, що мав місце на об’єкті будівництва.