Нещасний випадок із смертельним наслідком під час виконання будівельних робіт на висоті
07 грудня 2020Обставини, за яких стався (сталося/сталася) нещасний випадок, гостре професійне захворювання (отруєння), аварія
Безпосередньо нещасний випадок стався 12 грудня 2019 року о 10 год 10 хв на території будівництва багатоповерхового житлового комплексу.
Працівник №1 (потерпілий) – муляр 4 розряду –виконував кладку цегляних стін балконів на 10 поверсі новобудови. При прийняті на роботу Працівнику №1 були видані ремінь безпеки, каска та сигнальний жилет.
12 грудня 2019 року Працівник №1 прибув на своє робоче місце о 8 год 00 хв. У складі бригади мулярів Працівник №1 приступив до зведення цегляної кладки огорожі балкону на 10 поверсі багатоповерхового житлового комплексу на висоті 26,0 метрів від рівня землі. Цільовий інструктаж був проведений о 8 год 00 хв 10.12.2019.
Робота виконувалась Працівником №1 відповідно до наряду–допуску для виконання робіт на висоті від 2 грудня 2019 року строком до 16 год 00 хв 17 грудня 2019 року. Згідно з вказаним нарядом–допуском бригаді працівників у складі 10 осіб доручалося виконати роботи з «мурування стін 10-го поверху 5 секції з утепленням та лицюванням, мурування стін ліфтової шахти, кладка стін балконів». Відповідальним керівником робіт був призначений Працівник №2 – головний інженер підприємства, а відповідальним виконавцем робіт Працівник №3 – муляр–бригадир.
Бригада мулярів під керівництвом Працівників №2 та №3 піднялась на 10 поверх новобудиви та після розтановки по робочим місцям приступила до виконання робіт визначених у наряді–допуску. Відразу після цього Працівник №3, з відома свого безпосереднього керівника Працівника №2, залишив місце роботи, оскільки саме у цей день відбувалося поховання його батька.
Зведені вже стіни, перекриття на 10 поверсі новобудови та сама розтановка по робочим місцям бригади були такими, що безпосереднього місця роботи Працівника №1 ніхто з мулярів не бачив. Під час виконання бригадою роботи головний інженер підприємства Працівник №2 періодично підіймався на будівельний майданчик, знаходився весь час переважно внизу, займався своєю роботою.
У ході виконання робіт Працівник №4 – бетоняр-арматурник звернув увагу, що кладка з цегли, яку робив Працівник №1, частково повалилася, самого Працівника №1 на місці не було. На цей факт він особливої уваги не звернув, оскільки вважав, що останій пішов відпочити до «битовки», але зʹясувалося, що Працівника №1 у «битовці», як і на його робочому місці немає, розпочалися пошукиостаннього.
Муляр бригади Працівник №5, підійшовши до краю плити, на якій працював Працівник №1,побачив останнього лежачим на землі, про що негайно повідомив всіх присутніх і бригада спустилася вниз. Члени бригади обставин, за яких впав з висоти 26 метрів Працівник №1 не бачили, будь-якого крику чи інших незвичних звуків під час проведення робіт не чули.
На момент загибелі Працівник №1 був вдягнутий у власний одяг та взуття, знаходився без каски та сигнального жилету. На потерпілому був вдягнутий поверх одягу пояс запобіжний безлямковий 3ПБ2 зі стропом канатним і карабіном К20, який візуально будь-яких ушкоджень, поривів, пропалень, розплетення, надрізів не мав.
Причини нещасного випадку: основна – організаційна: недодержання вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищенної небезпеки та/або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано відповідний дозвіл.
Порушено: п. 4.2.8. Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті (НПАОП 0.00-1.15-07.), п. 6.2.2 «Системи стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві» (НПАОП 45.2-7.02-12), п.9 та п.32 розділу «Вказівки з техніки безпеки» Проекту виконання робіт на об’єкті, статті 46 та статті 139 КЗпП України
Супутні причини: алкогольне сп’яніння.
Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам, гострим професійним захворюванням (отруєнням), аваріям:
довести до відома працівників обставини та причини нещасного випадку на виробництві із смертельним наслідком;
провести позаплановий інструктаж з охорони праці всіх працівників підприємства;
посилити контроль за станом охорони праці підприємства, у т.ч. шляхом видачі керівникам структурних підрозділів підприємства обов’язкових для виконання приписів щодо усунення недоліків, у разі їх встановлення;
привести у відповідність до «Мінімальних вимогбезпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 29.11.2018 № 1804, стан видачі та обліку ЗІЗ на підприємстві;
посилити контроль та вжити дієвих заходів дисциплінарного впливу для дотриманням найманими працівниками трудової дисципліни на виробництві та дотримання ними Правил внутрішнього трудового розпорядку.