gov.ua Державні сайти України
Пошук

Нещасний випадок під час експлуатації машини електричної малої потужності

03 грудня 2020

Обставини, за яких стався нещасний випадок

16.05.2019 року слюсар будівельний прийшов на будівельний об’єкт та, відповідно, до отриманого завдання від керівника підприємства взяв необхідний інструмент, зокрема перфоратор, відбійний молоток, електроміксер, електролобзик, кутошліфувальну машину WS08-125DWT(«Болгарку»).

Працівник приступив до виготовлення опалубки на дверні отвори санвузлів. Для розпилювання дощок за необхідними розмірами працівник  використовував електроінструмент: кутошліфувальну машину WS08-125DWT («Болгарку»), підключену до електромережі через подовжувач (придбаний у торговій мережі), на яку самовільно встановив пилковий диск із зубами.

Перед тим, як розпочати роботу з електроінструментом, працівник переставив рукоятку приладу на протилежну сторону і, відповідно, повернув захисний кожух таким чином, щоб той знаходився над пилковим диском.

Після проведення таких змін з електроінструментом працівник почав розпилювання дошки, проводячикутошліфувальну машину в напрямку до себе.

Під час поперечного пропилу дошки кутошліфувальною машиною  WS08-125DWT,  яку він тримав за корпус лівою рукою (права рука в цей час перебувала на рукоятці електроприладу), інструмент  відкинуло в праву сторону і травмувало праве передпліччя.

Утримуючи кутошліфувальну машину за корпус лівою рукою, потерпілий працівник травмованою правою рукою вимкнув електроінструмент, витягнувши вилку з розетки подовжувача і вийшов з приміщення на вулицю.

Наслідки травмування працівника побачили кілька осіб, один із них  відвіз потерпілого  на його власному автомобілі до лікувального закладу для надання медичної допомоги. Медики встановили діагноз виробничого травмування: “рвана рана правого передпліччя”.

Причини нещасного випадку: організаційна, оскільки керівник підприємстване забезпечив належного контролю за дотриманням робітником вимог інструкцій з охорони праці, використанням за призначенням ним електроінструментів та засобів індивідуального захисту.

Супутні причини нещасного випадку: невиконання потерпілим вимог інструкції з охорони праці №21 для слюсарів будівельних, в якій зазначено:

«п.2.3. Слюсарі не повинні приступати до виконання робіт при наступнихпорушеннях вимог безпеки: б) несправностях … ручного механізованого інструменту, зазначених в інструкціях заводів-виготовлювачів, при яких не допускається їхнє застосування;».

В інструкції заводу-виготовлювача кутошліфувальних машин WS08-125DWT(«Болгарка») зазначається, що на цих електроінструментах не можна використовувати пилкові дискиіз зубами.

Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам:

обставини та причини нещасного випадку довести до відома трудового колективу підприємства;

провести позаплановий інструктаж з охорони праці з працівниками підприємства;

заборонити використання електроінструменту не за призначенням, внести відповідні доповнення до інструкцій з охорони праці за професіями та видами робіт;

забезпечити на підприємстві періодичну перевірку та випробування (не рідше одного  разу на 6 місяців) електроінструменту та допоміжного обладнання до нього відповідно до пунктів 6.7.24. та 6.7.36 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, НПАОП 40.1 – 1.21 – 98.