Нещасний випадок внаслідок обрушення ґрунту в траншеї каналізаційного трубопроводу
03 грудня 2020Обставини, за яких стався нещасний випадок
07.02.2020, не повідомляючи керівництво підприємства, працівники після робочої зміни колективно у складі бригади вирішили продовжувати виконувати роботи. Закінчивши земляні роботи по розкопуванню траншеї на довжину укладання поліетиленової труби, на об’єкті залишився працівник № 1 (потерпілий) з іншими працівниками, які мали дочекатися автомобіля, щоби завантажити інструмент і обладнання, та встановити огородження з попереджувальними знаками. Коли працівники, які залишилися, чекали на автомобіль для завантаження інструменту і обладнання, приблизно о 01 год. 35 хв. стався зсув ґрунту, де в траншеї присипало землею двох працівників. Працівники ДСНС підняли двох потерпілих з траншеї на поверхню, а лікарі швидкої лише констатували смерть.
Комісія під час розслідування групового нещасного випадку із смертельним наслідком встановила, що будівельно-монтажні роботи на об’єкті: «Реконструкція напірного колектора DN 600 від КНС № 7 на вул. Галицькій до камери переключення на вул. Коновальця в м. Тернополі» проводились з порушенням вимог чинного законодавства з питань охорони праці, а саме:
– колектив бригади самовільно без відома адміністрації підприємства виконували роботи у нічний час, що не передбачено правилами внутрішнього трудового розпорядку товариства;
– під час виконання земляних робіт не були вжиті заходи щодо кріплення стінок траншеї, або улаштування укосів, відповідно до вимог ДБН А.3.2-2-2009, а також невиконання вимог розробленої підприємством технологічної карти;
– роботи в охоронній зоні кабеля високої напруги 10 кВ виконувались без оформлення наряду-допуску та без нагляду працівника організації, що експлуатує даний кабель;
– неналежним чином здійснювався нагляд відповідальних осіб за безпечне виконання будівельно-монтажних робіт за підлеглими працівниками на вищезазначеному об’єкті, що призвело до порушення ними трудової і виробничої дисципліни, які перебували на робочому місці в стані алкогольного сп’яніння;
– на площадці виконання будівельно-монтажних робіт перебував громадянин, якому 03.10.2019 було проведено первинний інструктаж на робочому місці і до настання нещасного випадку не були оформлені трудові відносини з товариством.
Щодо перебування непрацевлаштованого громадянина, який був на площадці виконання будівельно-монтажних робіт товариства” Управління Держпраці у Тернопільській області звернулося до Головного управління Держпраці у Київській області щодо проведення перевірки на предмет трудових відносин між громадянином та ТОВ. Відповідно до листа Головного управління Держпраці у Київській області від 16.07.2020 № 43/2/20/10283, працівник відмовився в оформлені трудових відносин з товариством.
Причини нещасного випадку
Порушення трудової і виробничої дисципліни, незастосування засобів колективного захисту, невиконання посадових обов’язків, невиконання вимог інструкцій з охорони праці, алкогольне сп’яніння:
– виконавець робіт не здійснював на належному рівні контроль за дотриманням безпечного виконання будівельно-монтажних робіт відповідно до вимог технологічної карти та нормативно-правових актів з питань охорони праці, чим порушив вимоги 2.1., 2.4., 2.17., 2.22., 3.1, 4.1., 4.2., 4.4. Посадової інструкції виконавця робіт затвердженої наказом директора товариства від 26.09.2017 № 08/ОП; 10.1.1., 10.1.2., 10.1.3., 10.1.7. Охорона праці і промислова безпека у будівництві (ДБН А.3.2-2-2009); пункту 4 наказу № 1/к від 05.07.2018 товариства; пункт 1 наказу № 008/04-11-19 від 04.11.2019 товариства; 2.26., 2.28., 2.29., 2.35. Технологічної карти на розробку траншей в кріпленнях із забиванням двотаврових балок для підземних комунікацій, розробленої головним інженером товариства.
– монтажник зовнішніх трубопроводів, не дбав про особисту безпеку перебуваючи на робочому місці в стані алкогольного сп’яніння, виконував земляні роботи без укріплених стінок трашеї, допустив в робочу зону сторонню особу, чим порушив вимоги пунктів 1.6.1., 1.6.4., 1.6.6., 2.4. Інструкції з охорони праці № 19 для монтажника зовнішніх трубопроводів, затвердженої наказом доректора товариства від 26.09.2017 № 09/ОП; ст. 14 Закону України «Про охорону праці».
Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам, гострим професійним захворюванням (отруєнням), аваріям:
- Під час виконання будівельно-монтажних робіт у траншеях дотримуватись вимог безпеки та охорони праці згідно з вимогами чинного законодавства.
- Земляні роботи в охоронній зоні кабелів високої напруги, діючих газопроводів та інших комунікацій виконувати згідно з вимогами чинного законодавства
- Посилити контроль за дотриманням працівниками підприємства трудової та виробничої дисципліни
- Провести позаплановий інструктаж з питань охорони праці з усіма працівниками.
- Провести навчання і позачергову перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб підприємства в порядку, встановленому Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.
- Обговорити обставини та причини нещасного випадку на загальних зборах у трудовому колективі.