gov.ua Державні сайти України
Пошук

Нещасний випадок внаслідок падіння на будівництві багатоквартирного житлового будинку

03 грудня 2020

Обставини, за яких стався нещасний випадок

21 травня 2019 року протягом дня на верхніх поверхах новозбудованого багатоквартирного житлового будинку м. Тернополі проводились штукатурні роботи бригадою штукатурів та монтажні роботи каналізаційних стояків бригадою сантехніків-монтажників.

Після обіду працівник № 1 зняв огородження з проходу у ліфтову шахту на 8-му поверсі і встановив дерев’яні рейки на відкоси. Після того, як працівники поштукатурили стіни коридору біля ліфта, захисне огородження на місце не було встановлено. Штукатури поставили будівельні козли навпроти входу у ліфтову шахту, два козли стояли на підлозі, а один зверху на них для виконання штукатурних робіт у верхній частині коридору. Прохід між козлами і входом у ліфтову шахту становив близько 0,5 м, при цьому на підлозі і на козлах знаходився мокрий штукатурний розчин.

Згідно з поясненнями штукатурів, у зв’язку з тим, що проводились штукатурні роботи біля проходу у ліфтову шахту, де було зняте захисне огородження, вони попереджали працівників про небезпеку. Сантехніки-монтажники виконували монтажні роботи каналізаційних стояків на тому самому 8-му поверсі, що і штукатури. Біля 16 години вони закінчували свою роботу і перебували в різних квартирах поверху. Працівник № 2 (далі – потерпілий) змотував електричний кабель-подовжувач, який вони використовували для підключення електроінструментів і проходячи по мокрому штукатурному розчині між проходом у ліфтову шахту і будівельними козлами впав у шахту ліфта. Робітники побігли вниз на нульовий поверх, витягнувши потерпілого з шахти ліфта, працівники викликали швидку медичну допомогу, по приїзді якої лікарі констатували смерть сантехніка-монтажника.

Комісія вважає, що роботи, які одночасно проводились на 8-му поверсі бригадами штукатурів і сантехніків-монтажників, не були узгоджені між їхніми керівниками робіт, генеральний  підрядник не координував діяльність підрядників, які були задіяні при виконанні робіт. На кожному поверсі у ліфтовій шахті не були змонтовані захисні настили. Захисне огородження проходу у ліфтову шахту, яке було зняте штукатурами, не було встановлено на місце зразу ж по завершенні штукатурки стін біля ліфтового прорізу.

Причини нещасного випадку

Технічні: недосконалість технологічного процесу, його невідповідність вимогам безпеки – на кожному поверсі в ліфтовій шахті не були змонтовані захисні настили згідно з проектом виробництва робіт, що виразилося у недостатньому контролі посадових осіб підприємства за додержанням вимог проектної документації та Державних будівельних норм України.

Організаційні: незастосування засобів колективного захисту (у разі їх наявності) –  захисне огородження входу у ліфтову шахту, яке було зняте штукатурами, не було встановлено на місце зразу ж по завершенні штукатурки стін ліфтового прорізу; невиконання вимог інструкцій з охорони праці –  потерпілий. не дбав про свою безпеку перебуваючи на робочому місці в стані алкогольного сп’яніння; невиконання посадових обов’язків, що виразилося у недостатньому контролі посадових осіб підприємства і ФОП за безпечними умовами праці підлеглих працівників.

Психофізіологічні: алкогольне сп’яніння потерпілого, що підтверджено медичним висновком Тернопільського обласного бюро судово-медичної експертизи.

Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам, гострим професійним захворюванням (отруєнням), аваріям:

  • У зв’язку з настанням нещасного випадку провести позаплановий інструктаж з питань охорони праці з всіма працівниками ФОП та приватного підприємства.
  • Обговорити обставини та причини нещасного випадку у трудових колективах працівників.
  • Приватному підприємству координувати діяльність підрядних організацій, забезпечуючи узгоджене виконання ними доручених їм робіт.
  • Приватному підприємству на кожному поверсі в ліфтових шахтах, для запобігання доступу до них працюючих, монтувати захисні настили і огородження, згідно з вимогами Державних будівельних норм України.