Сумщина: трудові права аграріїв мають бути дотримані
27 вересня 2019Відповідно до Паспорту неоформленої зайнятості Сумської області галузь сільського господарства є однією із найбільш ризикованих в частині залучення роботодавцями до виконання робіт неоформлених працівників. Протягом минулого року понад 20% із загальної кількості виявлених фахівцями Держпраці в Україні неофіційних працівників працювали на сільськогосподарських підприємствах. Із метою зниження рівня тіньової зайнятості інспектори праці Управління Держпраці у Сумській області у рамках інформаційно-роз’яснювальної роботи провели зустрічі з керівниками та працівниками галузі сільського господарства Сумської області.
Головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Аліна Берлет, Марія Загребельна проконсультували представників ТОВ «ДЕСНАЛЕНД», ТОВ «ЛІНЕН ОФ ДЕСНА», ТОВ «ВЕЛЕТЕНЬ», ТОВ «АГРОЗЕМ», ТОВ «ЕЛІФІБР», ТОВ «ГЛУХІВ АГРОІНВЕСТ» з питань трудового законодавства.
Фахівці Держпраці нагадали відповідальним посадовим особам підприємств, які взяли участь у зустрічах, про обов’язки роботодавців щодо створення належних умов праці, дотримання трудових прав найманих працівників, звернули увагу присутніх на порядок працевлаштування. Так щоб прийняти працівника на роботу суб’єкту господарювання необхідно укласти з ним трудовий договір, повідомити про це Державну фіскальну службу. Заробітна плата має виплачуватися офіційно не рідше двох разів на місяць, у розмірі не меншому за рівень мінімальної заробітної плати, встановленої державою. Також роботодавцем має сплачуватися єдиний соціальний внесок.
Для працівників підприємств головні державні інспектори роз’яснили переваги легального працевлаштування. Зокрема зауважили на тому, що виконуючи роботу за зарплату у конверті, людина втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії. Адже тільки легально оформлений працівник, який, відповідно, матиме достатньо страхового стажу, отримає право на гідну пенсію. Фахівці Держпраці проінформували учасників зустрічей стосовно мінімальних державних гарантій, які отримують громадяни, що працюють офіційно. А це оплата праці за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; працівників, молодших від 18 років, у разі скорочення тривалості їхньої щоденної роботи тощо. Важливе також право на щорічну оплачувану відпусту, компенсації за час тимчасової непрацездатності працівника тощо.
Інспектори праці надали вичерпні відповіді на питання представників підприємств, а також практичні поради, враховуючи свій досвід проведення заходів державного контролю суб’єктів господарювання.