Миколаївщина: підбито підсумки роботи Управління Держпраці у Миколаївській області
18 вересня 2019На засіданні колегії Управлінні Держпраці у Миколаївській області було підбито підсумки роботи Управління Держпраці у Миколаївській області у сфері здійснення державного контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, а також здійснення функцій контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильністю застосування Списків на пільги та компенсації, наданням пільг та компенсацій за результатами атестації робочих місць.
Перший заступник начальника управління Держпраці у Миколаївській області Яна Скуратовська відмітила, що право на працю – одне з фундаментальних прав людини, встановлене міжнародно-правовими актами і визнане усіма державами світу. Кожен громадянин відповідно до знань та вмінь має право реалізувати свій трудовий потенціал. При цьому без шкоди для власного здоров’я. Відповідно до вимог чинного законодавства роботодавець має створити належні, безпечні та нешкідливі умови праці.
Олена Чернова, заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управлінні Держпраці у Миколаївській області, проінформувала, що державний контроль у сфері зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок. У поточному році на підставі наданої Миколаївським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі – Фонд) інформації про суб’єктів господарювання, які не подали звіт за формою 10-ПІ за два звітні періоди підряд Управлінням проведено 50 позапланових перевірок. В процесі проведення позапланових заходів контролю зафіксовано:
- 10 суб’єктів господарювання дотримуються вимог щодо виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю та своєчасної подачі звітності до Фонду;
- 19 – не здійснюють господарську діяльність за своїм місцезнаходженням;
- 1 – не допустив інспектора праці до проведення позапланового заходу контролю;
- 20 – допустили порушення вимог законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Суб’єктам господарювання-порушникам внесено приписи щодо усунення виявлених порушень. Відносно посадових осіб, перевірених підприємств, установ, організацій, якими допущено порушення вимог чинного законодавства, складено 12 протоколів про адміністративні правопорушення, які направлено до суду для розгляду питання щодо притягнення їх до адміністративної відповідальності.
Представник Фонду Микола Марченко повідомив про позитивні зміни щодо усвідомлення роботодавцями законодавчих вимог, направлених на соціальний трудовий захист осіб з інвалідністю, в т.ч. самостійна оплата штрафів суб’єктами господарювання за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, виявленого під час заходів контролю. Такі зміни відбулися завдяки заходам контролю та інформаційно-роз’яснювальній діяльності Управління Держпраці у Миколаївській області.
Розгляд другого питання порядку денного колегії начальник відділу з питань експертизи умов праці Управління Людмила Радченко розпочала з визначення завдання, покладеного на Управління, зокрема забезпечення контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Людмила Радченко повідомила, що посадовими особами відділу у поточному році розглянуто 149 матеріалів атестації робочих місць за умовами праці, після опрацювання документів посадовими особами підготовлено довідки про стан дотримання законодавства про працю. У 2019 році здійснено 80 інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання з питань дотримання законодавства працю в частині проведення атестації робочих місць за умовами праці. За результатами заходів контролю складено 39 приписів, направлено до суду 15 протоколів про адміністративне правопорушення, винесено 15 постанов щодо накладення штрафних санкцій за ст.265 Кодексу законів про працю України на загальну суму 63 тисячі гривень.
Перед членами колегії виступила інженер з охорони праці Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради «Міська лікарня №3» Ганна Гришко, яка розповіла про особливості проведення атестації робочих місць за умовами праці в закладі охорони здоров’я.
За рішенням членів колегії Управління буде активізовано роботу з Фондом з питань дотримання прав працездатних осіб з інвалідністю, а також продовжено інформаційні заходи з питань особливостей їх працевлаштування.
Щодо контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці на Миколаївщині вирішено поновити проведення галузевих семінарів в установах та закладах охорони здоров’я, освіти, підприємствах АПК, з метою проведення аналізу та прийняття відповідних рішень започаткувати ведення реєстру підприємств та організацій, на яких проведено атестацію робочих місць за умовами праці, вийти з пропозицією до лабораторій щодо надання інформації про суб’єктів господарювання, які провели лабораторні дослідження умов праці для атестації робочих місць.