gov.ua Державні сайти України
Пошук

На регіональній раді підприємств Харківщини обговорили правову позицію Управління Держпраці щодо проведення інспекційних відвідувань

24 червня 2019

Сьогоднi на Регiональнiй радi пiдприємцiв Харкiвської областi за участю виконавчого директора об’єднань промисловцiв та пiдприємцiв Едуарда Набоки, голiв об’єднань роботодавцiв, завiдувача сектору Державної Регуляторної служби у Харкiвськiй областi Олександра Колеснiкова було обговорено правову позицiю Головного управлiння Держпрацi у Харкiвськiй областi щодо пiдстав та порядку здiйснення заходiв державного контролю після скасування Порядку № 295.
14 травня 2019 року Шостим апеляційним адміністративним судом України прийнято постанову у судовій справі № 826/8917/17, якою задоволено позов підприємців та визнано не чинною Постанову Кабінету Міністрів України від 26.04.2019 року № 295 «Про деякі питання реалізації статті 295 Кодексу законів про працю України та ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (Порядок №295) .
З огляду на це, Регуляторна служба України висловила свою позицію:
«… Оскільки Постанова №295 не чинна та скасована, то будь-які інспекційні відвідування та невиїзні інспектування, які тривають, або призначені згідно із цією постановою, мають бути зупинені та/або відмінені (скасовані).
Надалі перевірки Держпраці, а також робота місцевих інспекцій з праці будуть здійснюватися в межах Закону №877.
Тобто скасування Порядку №295 не означає, що ГУ Держпраці не може проводити перевірок. Але вона має їх проводити в межах загальних правил за Законом №877. При цьому порядку проведення таких перевірок саме для Держпраці цей закон не містить. Отже, очевидно, він буде затверджений наново.
З огляду на ч. 4 та 5 ст. 2 Закону №877 Управління Держпраці може здійснювати державний нагляд (контроль) виключно на підставі Закону України №877 і спеціального закону, котрий би встановлював особливості його діяльності. Оскільки спеціального закону не існує, тому спірні правовідносини врегульовані виключно приписами Закону №877».
Позиція Держпраці.
Частиною першою статті 9 Конституції України встановлено, що чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Крім того, якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, передбачено інші правила, ніж ті, що визначено у відповідному акті законодавства України, то згідно із частиною другою статті 19 Закону України від 29 червня 2004 року № 1906-IV “Про міжнародні договори України” (далі – Закон № 1906-IV), статті 3 Закону України від 23 червня 2005 року № 2709-IV “Про міжнародне приватне право” застосовуються правила міжнародного договору.
Чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України у формі ратифікації, є частиною національного законодавства України (частина перша статті 9 Конституції України, частина перша статті 3, стаття 12, стаття 19 Закону № 1906-IV).
ГУ Держпраці інспекційні відвідування будуть проводитися відповідно до реалізації повноважень, визначених Конвенціями Міжнародної організації праці N 81 та N 129 .
З дотриманням порядку проведення заходів контролю, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V .ф