gov.ua Державні сайти України
Пошук

Законодавчі аспекти працевлаштування дітей на UA: Українському радіо «Лтава»

13 червня 2019

12 червня у всьому світі відзначають  День боротьби з дитячою працею. Зусилля до ліквідації цього ганебного явища докладають у багатьох країнах, надаючи, під егідою Міжнародної організації праці, підтримку та допомогу дітям, які стали жертвами незаконного використання їхньої праці. На сторожі дотримання трудових прав неповнолітніх у нашому регіоні перебуває Управління Держпраці у Полтавській області.

Що треба знати, аби права вашої дитини не порушували? Як неповнолітнім обрати безпечну та законну роботу? Що загрожує роботодавцю, у якого працює неповнолітній з неналежним оформленням трудових відносин?  На ці та інші запитання у прямому ефірі у програмі “Ваш ранок” відповідав начальник Управління Держпраці у Полтавській області Сергій Щербак.

– Перед тим, як прийняти неповнолітніх на роботу, роботодавцям необхідно ознайомитися з низкою положень Кодексу законів про працю України, Законом України «Про відпустки», «Про охорону праці», «Про охорону дитинства», «Про зайнятість населення» та іншими нормативно-правовими актами, котрі присвячені врегулюванню трудових правовідносин з неповнолітніми, – наголосив начальник Управління Держпраці у Полтавській області. – Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, тобто користуються усіма пільгами та гарантіями, встановленими законодавством України.

Акцентував Сергій Щербак на тому, що відповідно до ст. 188 КЗпП не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років. Для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює. Згідно з ст. 24 КЗпП додержання письмової форми є обов’язковим при укладенні трудового договору з неповнолітнім.

Начальник полтавського Управління Держпраці нагадав, що для працівників віком від 16 до 18 років встановлюється скорочена тривалість робочого часу – 36 годин на тиждень, для учнів віком від 14 до 16 років, які працюють в період канікул – 24 години на тиждень. Також забороняється залучати працівників молодше вісімнадцяти років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні. За статтею 190 КЗпП України роботодавець не має права застосовувати працю неповнолітніх на важких роботах та роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці; підземних роботах; роботах, що передбачають підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для неповнолітніх  граничні норми; нічних, надурочних роботах і роботах у вихідні дні.

Роботодавець повинен забезпечити обов’язкове проходження працюючими у нього підлітками попереднього та наступних періодичних медичних оглядів.

Наголосив Сергій Щербак і на тому, що в Україні діє трудове законодавство, в якому чітко обумовлено всі умови працевлаштування неповнолітніх, ратифіковані дві Конвенції міжнародної організації праці № 138 та № 182, існує Закон «Про охорону дитинства» та передбачена кримінальна відповідальність за експлуатацію дітей.